Samsun'da iyi insanlar | Yazdır |
Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Samsun'da iyi insanlar yetiştirilmesi kapsamında "Eğitimde Değerler Eğitimi" projesini hayata geçiriyor.

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 1-5 Kasım 2010 tarihinde gerçekleştirdiği 18. Milli Eğitim Şurası'nda "İlk Ders" konulu genelgesinin olan "Değerler Eğitimi" projesini hayata geçiriyor.

Samsun'da iyi insanlar yetiştirilmesi kapsamında gençlerin milli, manevi ve kültürel değerlerinin dejenerasyonunu önlemek için İl Milli Eğitim Müdürlüğü 'Samsun Değerlerine Sahip Çıkıyor' projesini hayata geçirdi.

Eğitim Şurası'ndaki değerlendirmeler ışığında Samsun'da iyi insanlar yetiştirilmesi gençlerin değişen ve gelişen dünyada kültürel,milli ve manevi değerleri öğrenmesi ve koruması gerekliliğini belirten Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Hülya Ertürk Koç,"Toplumdaki şiddetin artış sebebi manevi değerlerimizin gelecek kuşaklara aktaramamamızdır. Son zamanlardaki şiddet sarmalı bize göstermiştir ki değerler eğitimi sağlıklı nesiller yetiştirilmesinde son derece önemlidir. Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 2010-2011 eğitim öğretim yılında başlattığımız "Eğitimde Değerler Eğitimi" projesinin çocuklarımızı milli değerlerimize bağlı olarak yetişmelerine yardımcı olmaktadır" dedi.

Tüm ilköğretim okullarını kapsayan çalışmalar ilköğretim birinci kademeden itibaren sevgi, saygı, tutumluluk, sorumluluk, sabır, yardımlaşma ve işbirliği, dürüstlük, nezaket ve iletişim, özgüven, dostluk, adalet, paylaşım, doğruluk, çalışkanlık, merhamet, özdenetim, duyarlı olma, tevazu, liderlik olarak belirlenen toplam 19 değer çocuklara uygulamalı olarak öğretileceğini sözlerine ekleyen İl Milli Eğitim Müdürü Hülya Ertürk Koç,"ilköğretim birinci kademe öğrencilerine öğretilecek olan değerler eğitimi İlkadım'da İstiklal, Belediye ve 75. Yıl İlköğretim okulları, Atakum'da Taflan Yalı, Atakent, Denizevleri İlköğretim okulları, Canik'te Yavuzselim ve Kocatepe İlköğretim okulları ile Tekkeköy ilçelesinde Yağbasan ve 19 Mayıs İlköğretim okullarında verilecek. Okullarımızda her değer 4 hafta işlenecek ve verilecek olan değerler eğitiminin uygulayıcısı konumunda olan öğretmenlerimize işlerini kolaylaştırmak için 2 adet değerlerimiz hakkında eğitim DVD'si verilecek" diye konuştu.

Son günlerde okullarda meydana gelen şiddet olaylarına da değinen Koç,"Maalesef iyi eğitemediğimiz bir birey sorununu şiddetle çözmeye çalışmış. Bir öğretmenimizin ise öğrencisine şiddet uyguladığı iddia ediliyor. Meslektaşımız bu iddiaları reddetti. Fakat ben bizzat araştırıyorum" şeklinde konuştu. Taşımalı eğitimde yeni bir düzenleme olduğunu bu düzenlemenin velileri ve öğrencilerin yararına olacağını ifade eden Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Hülya Ertürk Koç,öğrenciler en yakın okullara sevk edildiğini velilerin ise düzenlerinin bozulduğu gerekçesiyle karşı çıktıklarını söyledi. 30.09.2011
 

Yorum ekle

Hakaret, tehdit içeren, çok kısa ve anlamsız,konu ile ilgili olmayan yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile