İşçi güvenliği ne kadar önemseniyor | Yazdır |

 Image

Samsun halkı iş ve işçi güvenliği hakkında düşündüklerini,fikirlerini söyledi. Samsunlu ülkenin en acil çözülmesi gereken sorunlarından birini iş ve işçi güvenliği olarak nitelendirdi.

KAYA; SORUMSUZLUK

Ayhan Kaya; “Türkiye’de ne iş güvencesi ne de ekonomi var. Ama hükümetimizin bu konuya el atıp düzelteceğine inanıyorum. İstanbul-Esenyurt’tak faciaya çok üzüldüm. Burada meydana gelen olay tam anlamıyla çok büyük bir sorumsuzluktan ibarettir.”AKOĞLU: ÇADIR YERİNE KONTEYNIR OLABİLİRDİ
Tamer Akoğlu; “Ülkemizde iş güvencesi yıllardır alt seviyelerde gezinmekte. İstanbul-Esenyurt’ta geçtiğimiz günlerde meydana gelen yangın, çok büyük bir ihmal. Buradaki işçilere konaklamaları için çadır yerine konteynır verilebilirdi. Yaşanan söz konusu durum bizleri derinden üzmüştür.”

DEMİRTAŞ: BÖYLE KAZALARA DAHA ÇOK ŞAHİT OLACAĞIZ
Volkan Demirtaş; “Ülkemizde sigortasız ve asgari ücretin altında ve üstünde çalışan çok işçi mevcut. Hükümet bu durumun önüne geçmiyor. Bu söz konusu duruma bir an evvel el atılmalıdır. Yoksa İstanbul-Esenyurt yangını gibi daha çok ölümlü kazalara şahit olacağız. Bu sorumsuzluğa artık bir son verilsin.”

ÇAĞ: HÜKÜMETİ İLERİDE GÖRECEĞİZ
Onur Çağ; “Türkiye’de genç nüfusa bağlı olarak sigortasız ve güvencesi ortamlarda çalışan pek çok işçimiz var. Fakat hükümetin, bu konuyu çözümleyip çözümlemeyeceğini ileride göreceğiz. Esenyurt yangını bizleri son derece üzmüştür. Yangında hayatını kaybeden işçilerimizin ailelerine baş sağlığı ve kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum.”

AYDENİZ: VATANDAŞ GÜVENCE DEĞİL EKMEK DERDİNDE
Erkan Aydeniz; “Bu devirde vatandaş evine güvence değil, ekmek götürme derdinde. İş güvencesi bizim milletimiz için her zaman arka planda olmuştur. Mevcut hükümet artık buna bir çözüm bulmalıdır.”

CİHANGİR; BU HÜKÜMET BÖYLE GİTTİĞİ SÜRECE…
Samet Cihangir; “İstanbul’da meydana gelen yangında hayatını kaybeden işçilerimize öncelikle Allah’tan rahmet ve yakınlarına büyük sabır diliyorum. Haberlerde seyredince çok üzüldüm. Hükümet bu şekilde gittiği sürece iş güvencesi yarınlara kalır. İşverenler işçilerini değil sadece kendilerini düşünüyor. Bu son yaşanılan 11 kişinin hayatını kaybettiği olay vesilesi ile korkacak duruma kadar geldik.”

KARAHAN; BUNLAR ÜLKENİN GELECEĞİNİ ETKİLEYECEK
Mehmet Karahan; “Devlet iş güvenliğinin önüne geçmeye çalışıyor. Devletin feodalizm ile bunu yapmaya çalışıyor. Tüm maaşlar bankalara yatırılıyor ve firmalar ise maaşları primlerden kesebilmek için elden veriyor. Bunların lafta değil, takip edilerek içtenlikle yapılması gerekmektedir. Sonuç olarak bu hareketler bu ülkenin geleceğini etkileyecektir.”

AYHAN: YÖNETİCİLER SAHİP ÇIKSIN
Sibel Ayhan; “İstanbul-Esenyurt’ta meydana gelen yangında hayatını kaybeden işçilerin, iş güvenceleri yok. İş güvencesi konusu özellikle ülkemiz gençlerini yakından ilgilendiren bir konu noktasındadır. Bu iş güvencesine, bu olaya ve işçilerimize, devletimiz yöneticileri ve firma sahipleri tarafından sahip çıkılsın. Yangında hayatını kaybeden işçi arkadaşlarımızın ailelerine başsağlığı diliyorum.”

DİLEK: TÜRKİYE’YE İŞSİZLİK MAAŞI LAZIM
Selin Dilek; “Ben Belçika’dan Türkiye’ye yerleştim. Belçika’da işsizlik maaşı alıyordum. Fakat Türkiye’de böyle bir durum söz konusu bile değil. Bence, Avrupa Birliği’ne girmeyi planlayan bir ülke olarak bir an evvel bunun önüne geçmeleri gerekiyor. İş güvenliği konusu göz ardı edilemeyecek kadar önemli ve hassas bir konudur. Sonuçta insanların yaşamlarını çevreleyen bir hususu vardır.”

ÖZDEN: İŞVERENE BİLE GÜVEN YOK!
Hazal Özdel; “İnsana bile güven olmayan bu dönemde işverene bile güven yok. Ev geçindirmeye işveren tarafından handikap olunan bir dönemi yaşıyoruz. Bütün bunların arasına da iş güvencesizliği sokuluyor. Yaşanan olayda 11 kişinin vefatı bizlere ders olmalıdır. Güvencesiz iş koşullarına kimsenin boyun eğmemesi gerekmektedir.”

İŞ KANUNU HAKKINDA;
Türkiye’de de iş güvencesi konusu, birçok dönemde gündeme getirilmiş ve bu konuda çeşitli kanun çalışmaları yapılmış, ancak bu çalışmalar genelde sonuçlandırılamamıştır. Bunun yanı sıra Türkiye’de, iş sözleşmesine ilişkin mevzuat işçi ve işverenin eşitliği anlayışı üzerine kurulu sözleşme yapma ve feshetme özgürlüğüne dayanmıştır. Türk İş Hukukunda 4773 sayılı Kanunla İş Kanununda getirilen değişikliklere ve yine 4857 sayılı yeni İş Kanununa kadar iş sözleşmesinin feshinde serbestlik ilkesi esas alınmış ve uygulamada bu durum özellikle işçi haklarının kullanılması önünde büyük engeller oluşturmuştur.kaynak:gazetearena samsun
 

Yorum ekle

Hakaret, tehdit içeren, çok kısa ve anlamsız,konu ile ilgili olmayan yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile