KÖPEKLER! | Yazdır |
Evet gerçekten konu köpekler, gündemde pitbull olarak bilinen bu cins köpekler için (pitbull dogo melezleri vs. gibi )

yasa gerereği toplatılması için 81 il valiliği ve emniyet müdürlüğüne yazı gönderildiğine dair  söylenti çıktığı ilk gün, sokaklar bu köpeklerle doluverdi.Severek ve gurur kokan emniyet havası ile besledikleri köpeklerini nasıl bu kadar kolay sokakların belirsizliğine bırakıyorlar. Bir açıdan bu davranışla çıkan yasayı da destekler konumdalar aslında ;sokaktaki insanlar da,diğer hayvanlar da , bırakılan köpeklerin kendisi de tehlikede zira.

 

Bu yasaya karşı çıkanları da anlamak mümkün mü? Mümkün, ama...

 

Bakın, yasaya karşı çıkarken kendinizce haklı sebepleriniz olabilir ama diğer taraftan birçok pitbull sahibi hayvanlarını salıvererek terk etti. Aslında benim şahsi fikrim bu köpeklerin tehlikeli olduğu yönünde, örnekleri; yaraladıkları çocuklar ve saldırdıkları, zarar verdikleri bir çok insan.

 

Evcil hayvan bakma özentisinin arttığı son yıllarda özellikle köpek sahiplerinin dikkat etmesi gereken önemli hususların başında, saldırgan hayvanlarını kontrol altında tutmaları ve hayvanların çevreyi kirletmelerine izin vermemeleridir… Özenti diyorum çünkü  yurtdışında  gördüklerimi gözden geçiriyorum; ülkemizdeki hayvan besleyen bazı kişiler bu işi tam bilmiyor veya yapamıyor… Hayvan kaldırıma dışkısını bırakıyor sahibi başını bekliyor sonra beraber o pisliği orada bırakıp gidiyorlar,herkesin toplu piknik yaptığı oturduğu alanları aynı şekilde pisletiyor ve sanki normal bir şeymiş gibi umursamazlıkla gidiyorlar, kalabalık ortamlarda tasmalar çıkarılıyor. Diğer ülkelerin bir çoğunda zaten bu gibi durumlarda ceza uygulanıyor.İnsanlar ceplerinde taşıdıkları poşetlerle bu duruma kendilerince çözüm bulmuşlar.Çevreye ve diğer insanların yaşam haklarına saygılılar. Türkiye’deki duyarsız veya bilgisiz olan köpek sahiplerine duyrulur.

 

Duyarlı köpek sahiplerini  genel anlamda duyarlı olmaya davet ediyorum.Sizi dikkate almaları için sizin de diğer insanları dikkate almanız gerekiyor. Saygı karşılıklıdır.

 

Erdal YAVUZ

05.07.2010

 

Yorum ekle

Hakaret, tehdit içeren, çok kısa ve anlamsız,konu ile ilgili olmayan yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile