FURBOL-ANTRENÖR-AİLE | Yazdır |

FUTBOL-ANTRENÖR -AİLE

Sevgili veliler çocuklarınızın futbola-spora teşvik edilmesi bakımından , antrenmanlar ve müsabaka sonrası yapılan kritikler, hatta fazla çalışmalar, antrenörün işidir. Önce, “ sizler çocuklarınızı teslim ettiğiniz eğitimcilere-antrenörleregüvenip işlerini en iyi şekilde yaptıklarına’’ inanmalısınız.

Eğer farklı düşüncelerle çocuklarınıza eğitimcilik antrenörlük yapmaya kalkışırsanız bu, çocuğunuzun zihninde birden çok soru işaretleri doğuracak ve birden çok kişilere hesap verme zorunluluğunu hissettirecektir. Bilmelisiniz ki bu davranışlarınız çocuğunuzun zihninde büyük bir karmaşaya yol açarak performanslarının düşmesine neden olacaktır.

Bu bakımdan antrenörün ya da çalıştırıcının hazırladığı proğramlara destek verin.Göreceksiniz ki çocuğunuzun performansı daha yukarı çıkacaktır.

Değerli veliler çocuklarınızın futbol yaşamları boyunca performanslarında mutlaka bir takım iniş-çıkışlar olacaktır. İşte bu iniş ve çıkışlar esnasında, göstereceğiniz reaksiyonun, çocukların performanslarını olumsuz yönde etkilememesine özen gösterin…Bu olumlu olumsuz değişimlerin sizde yaratacağı kuvvetli duyguları da bastırmaya çalışın.

Çocuğunuzu futbol eğitimi boyunca koşulsuz destekleyin. Özellikle başarısız oldukları dönemde desteğinizi yoğunlaştırın ve sevginizi daha fazla gösterin.

Sadece kendi çocuğunuzu değil, takım arkadaşlarını da destekleyin. Unutmayın ki takım arkadaşlarının sizin çocuğunuzdan daha iyi performans sergilemesi,çocuğunuzun daha iyi çalışması ve daha iyi öğrenmesi için bulunmaz bir fırsattır.

Çocukların antrenman ve müsabakalarda motive edilmesi antrenörlerin işidir. Antrenörün dışında ailelerin bu işe müdahale etmeleri çocukların, antrenman ve müsabakalarda performanslarının düşmesine ve bozulmasına neden olabilir. Bu da çocukların futbol eğitimini olumsuz etkiler.

Sevgili veliler çocuğunuzun antrenman ve müsabakalarla ilgili bazı problemleri varsa, bunları antrenörü ile direkt görüşüp paylaşmaları yönünde onları cesaretlendirin… Sağlanacak böylesi bir diyalog, onun “Sorumluluk alma” yönündeki performansının gelişmesine, bu da çocuğunuzun topluma kaliteli bir birey ve oyuncu olmasına ayrıca sosyal yönden gelişmesine katkı verecektir.

Çocuklarınızın kendine olan saygısı ve özgüveni, onların müsabakalarda sergileyecekleri performanslarının en büyük destekçisidir.

Değerli antrenörler; velilerinize “Futbolun hiç bir zaman yaşadığımız hayatın gerçeklerinin üzerinde olmadığını, futbolun sadece hayatın bir parçası olduğunu” anlatın…

Oyuncularınıza dışarıdan gelecek her türlü eleştiri ve baskılara karşı gerekli direnci kazanması için yardımcı olun onları destekleyin ve duygularınızı hissettirerek onlarla paylaşın….

Sevgili anne ve babalar çocuklarınızın evin dışında yaşadığı futbol antrenmanları, okul hayatı, arkadaş ilişkileri, vb. olayların onlara bir biçimde stres yüklediğini gözardı etmeden, onlardan gözünüzü ayırmayın , bu konuda yaşadığı sıkıntıları paylaşarak onlara destek verin…

Ayrıca çocuklarınızın okuldaki başarıları ve sosyal çevreyle kurdukları iyi ilişkiler, onların futbol yaşantılarına büyük katkı vereceğini de unutmayın …

Çocuklarınızın beslenmesi ve ve dinlenmesini iyi takip ederek mutlaka antrenörü ile görüş birliğinde olun…

Değerli antrenörler; oyuncularınız oynadığı bir maçı kaybetmiş, fakat o maçta iyi performans göstermiş olabilirler.Onlara bunun kendi futbollarının ilerlemesi bakımından skordan daha önemli olduğunu ” söylerken “kazanmak için daha çok çalışmak ve mücadele etmek gerektiğini de öğretin.

Değerli antrenörler ve sevgili veliler;yukarıda anlattıklarımız çocukların iyi bir futbolcu-sporcu olmasını sağlamak, topluma yararlı bireyler kazandırmak,sosyalitesini güçlendirmek, saygınlık kazanmalarını sağlamak açısından son derece önemlidir, önemli olduğu kadar da sizlerin ortak hedefleriniz olmalıdır. Saygılarımla…

 

Fedayi AKSOY

13.09.2011

 

Yorum ekle

Hakaret, tehdit içeren, çok kısa ve anlamsız,konu ile ilgili olmayan yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile