SAMSUNSPOR'UN | Yazdır |
Samsunspor'un iki haftalık genel görüntüsüne baktığımız zaman kısa zamanda yadsınamayacak bir yol aldığını görmekteyiz. Başlangıç olarak 3-4 maçlık fikstür dez avantajını avantaja çevirdiği taktirde de adını henüz telaffuz edemeyeceğimiz olumlu görüntülerler ortaya çıkabilir diye düşünüyorum. Oynadığı iki maçta şöyle oynadı böyle oynadıdan ziyade aldığı dört puanın önemi üzerinde durmak gerek...

 

Erhan hoca ile Linyit maçı öncesi AKS TV de yaptığımız söyleşide takımın taktik planı ne olacak diye sorduğumda net cevap verememiş oyuncuların konumuna göre strateji belirleyeceğini söyleyip takımının henüz maça %45 bir oranda hazır olduğunu ifade etmişti.

Aslında çok endişeli ve zordaydı Erhan hoca

Nerdeyse hiç idman yapmadığı oyuncularla çıktı

Futbolun dili bir...

Yapılacak şey 4:1:4:1 gibi oyun ve alan kontrolünü kolay yapabilecek bir stratejiydi.  

Öyle yaptı

Fakat ne olursa olsun Samsunspr'un kısa zamanda hangi oyun yapısını seçeceğine karar vermesi lazım. Hangisini seçerse seçsin kolektif oyunu öne çıkaracak temel bir taktik planı üzerinde takımını yoğunlaştırmalıdır.

Bunu yaptığı zaman bizler de daha fazla öngörü sunabiliriz.

Çünkü Göztepe maçında çok pozisyon verilmesinin asıl nedeni takımın genel koordinasyonuydu.
 
Fedayi AKSOY
 
06.09.2012

Örneğin; oyuncuların savunma orta saha ,orta saha hücum davranışlarını oyun prensiplerine göre değil de mücadeleyi amaç edinip doğaçlama olarak yapmaları kayda değer gibi görünse de  takımın en önemli düzeltilmesi gereken öncelikleri arasında olduğunu bununda bir taktik planlamayla giderilebileceğini söylemek lazım.

Bu planlama için de orta sahayı yönetip yönlendirecek çekip çevirecek hücuma katkı verecek bir oyuncu bulunup alınması son derece yaralı olur.

Öyle Samsunspor'un bireysel becerilerini ortaya çıkaracak oyunu kurtaracak nitelikli oyuncuları yoktur.

Ancak tüm olumsuzluklara rağmen başlangıç olarak oyun kurgusu pas ve varyasyon üzerine olamasa da oyuncuların çok koşması, iyi mücadele etmesi, maç motivasyonunun yüksek olması Samsunspor'un bu yıl ki anahtar faktörleri olabilir.

Önemli gördüğüm,Turgay'ın ön libero olarak oyunu yönlendirmesindeki rolünü söylemeden geçemeyeceğim.

Çünkü kilit adam gibi görünen Turgay'ın savunmanın içine kadar gelip top alması hem oyunu yavaşlatmakta, hem takımı hücumda bir eksik bırakmaktadır. Boş toplarla oynayarak kendinin ve arkadaşlarının baskı yemesine neden olmaktadır. 

Samsunspor'un şu ana kadar ki genel karakterine baktığımızda ise?

Transfer konusunda rakiplerinin gerisinde kaldığını söylemek gerekir. 

Herkesçe malum olan ekonomik ve zaman yetersizliğinden olduğu da bilinmektedir. 

Sadece sportif açıdan bakıldığında transferlerde ideal bir kadro yapıldığını söylemek zor, ama lige tutunabilecek bir takım mı oldu derseniz rahatlıkla söyleyebiliriz.

Mali yapının düzelmesi sportif başarıya kadar gidebilir diye düşündürüyor.

Takımın artlarını eksilerini söylerken bunları da düşünmeliyiz.

Oyun ve fizik olarak henüz istenilen seviyede olmamasına rağmen yaptığı skor ve Halil İbrahim ile Canberk?in kazanılması, kolej takımı görüntüsü vermesi, kent?ine-taraftarına güven vermesi yeni kurulan bir takım olarak müthiş olsa gerek.

Sonuç itibarıyla eksikler giderilip takım sevk ve idaresinin iyi yapılması, iletişim ve güvenilirliğin sağlanması halinde ortaya dinamik bir takımın çıkabileceği de söylenebilir.

Buda takıma nasıl bakıldığına bağlıdır..
 

Yorum ekle

Hakaret, tehdit içeren, çok kısa ve anlamsız,konu ile ilgili olmayan yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile