Şu ana kadar Samsunspor... | Yazdır |


Samsunspor’a yokluklarla gelen yönetimi, teknik ekibi, futbolcuları, taraftarı ve tüm kent halkı hatta çalışanları övgüye layık mı? Tabii ki layık…

 


Çünkü erimeye başlayan Samsunspor’u hep beraber sırtladılar. Kurumsal bir yapıya büründürüp para lafını ağızlarına bile almadılar - aldırtmadılar. Alt yapı çalışanlarının bile maaşlarını aksatmadan ödeyebilecek güce sahip oldular. Taraflı tarafsız her kesi her platformda Samsunspor amblemi etrafında toplamasını bildiler.

Sessiz sedasız yepyeni bir kadro kurup hazırlık dönemi bile geçiremeden lige başladılar. Ağlayıp sızlanmadılar ve kimseye de kendilerini acındırıp ekonomik destek istemediler. Olağanüstü bir iş yapıp takımı kayyumdan kurtarma başarısını gösterdiler. Ekonominin iyi olduğu dönemlerde yapılamayanları yaptılar. On maçlık sportif başarı çok ta iyi olmasa da süreci iyi yönettiler.

İşte bunun için ‘’SAMSUNSPOR ‘’ övgüye layık…

Dolayısıyla bunun için yerel medya, taraftar, kent halkı taraflı tarafsız herkes birlik çağrısı yapıyor-yapıyoruz. Ancak, Samsunspor iyi işler yaptığı zamanlarda nasıl övgüye layık görülüyorsa, işlerin iyi gitmediği durumlarda yazıp – çizen, konuşanlar yapıcı, önerici hatta çözücü nitelikte kendi gözüyle gerçek anlamda eleştirisini yapmaları gerekir. Çünkü futbol göreceli bir kavramdır. Yani sana göre bana göredir. Buda futbol bilgisine, futbol gözüne bağlıdır. Bu bakımdan bu kent ve bu Samsunspor hepimizindir. Özellikle bu sezon yönetenler ve yaşatanlar bir ve beraberlik vurgucusunu yapmalarıyla övgü almaktadır.

Diyeceğim o ki, Karşıyaka maçının yorumunda hoşa gitmese de gördüklerimi yansıtmaya çalıştım. Erhan hocanın çalışmalarını sezon başından buyana olumlu bulduğumdan biraz hayıflanıp birazda serzenişte bulundum. Bir yerlerde eksikler olduğunu gördüm. Çünkü Samsunspor daha önce oynadığı ‘’DOKUZ ‘’ maçta hiç bu kadar koşu, mücadele, arzu –istek ve baskıdan yoksun oynamadı. Öyle ki,  bu parametreleri 3-4 maç sonrasında bu yıl Samsunspor’un anahtar faktörleri olur diye yazmış Erhan hoca ile de paylaşmıştım. İşte Karşıyaka maçında bunları göremedim.

Bakın sezon başından beri maç sonu yazılarımdan küçük alıntılar nasılmış birlikte görelim…  Sonrada Karşıyaka maçını gözümüzün önüne getirelim.

 Her şey yeni…25 Ağustos 2012

Samsunspor ligin performansı en çok merak edilen takımlar arasındaydı. Çünkü yeni yönetim, yeni teknik direktör, yeni oyuncular ve yeni anlayışın sahaya nasıl yansıyacağı soru işaretlerini çoğaltmıştı. İşte beklenen gün geldi eksiğiyle fazlasıyla çıktı ortaya… Karamsarlık var mı? Yok.

Yeni kurulan bir takımın bu kadar istekli olması güçlerinin yettiğince mücadele edip taraftarına heyecan vermesi kayda değer bir görüntüydü…  Ancak takımın öne çıkan yönlerine bakarsak, savunmanın yerleşik düzeninin sağlanmış olması, kazanma arzusunun yüksek olması ve özverili mücadelelerini söyleyebiliriz.                                                    

'’Altın' sistemi bulmalı’’-06 Eylül 2012, 

Samsunspor'un iki haftalık genel görüntüsüne baktığımız zaman kısa zamanda yadsınamayacak bir yol aldığını görmekteyiz. Başlangıç olarak 3-4 maçlık fikstür dezavantajını avantaja çevirdiği taktirde de adını henüz telaffuz edemeyeceğimiz olumlu görüntülerler ortaya çıkabilir diye düşünüyorum. Oynadığı iki maçta şöyle oynadı böyle oynadı dan dan ziyade aldığı dört puanın önemi üzerinde durmak gerek... Bu planlama için de orta sahayı yönetip yönlendirecek çekip çevirecek hücuma katkı verecek bir oyuncu bulunup alınması son derece yaralı olur. Ancak tüm olumsuzluklara rağmen başlangıç olarak oyun kurgusu pas ve varyasyon üzerine olamasa da oyuncuların çok koşması, iyi mücadele etmesi, maç motivasyonunun yüksek olması Samsunspor'un bu yıl ki anahtar faktörleri olabilir. Sadece sportif açıdan bakıldığında transferlerde ideal bir kadro yapıldığını söylemek zor, ama lige tutunabilecek bir takım mı oldu derseniz rahatlıkla söyleyebiliriz.

 Yazık oldu…    16 Eylül 2012                                                                                                                                          Sonuç olarak alınan bir puan iyidir ama kaçan iki puana da üzülmemek içten bile değil. Samsunspor’da Fizik tamam, koşu tamam kaldı kolektif oyun bütünlüğü… Bence Samsunspor’un anahtar faktörü çok koşu, iyi mücadele ve tempo olmalıdır. Çünkü Bu oyuncu grubu bu niteliklere sahiptir. Yine de yeni kurulmuş bir takımdan iyi şeyler çıktığını görüyoruz. Ama bu maçta kaçan iki puana gerçektende yazık oldu.

Cesur Oynadılar… 29 Eylül 2012                                                                                                                   Eğer Samsunspor saha kaymalarını alan daraltarak yapabilir, rakibi sıkıştırıp top kazanıp birlikte oynayabilirse daha iyi işler başarır... Sonuç olarak cesur ve istekli oynuyorlar. Kazanma motivasyonu, disiplinleri takım olma istekleri var. İyi niyetli mücadeleci tavır sergiliyor kimlikli oynamaya çalışıyorlar. Dolayısıyla takım olarak biraz daha zamana ihtiyaçları olduğu gerçek…

Cesur, iyi mücadele iyi oyun… 13 Ekim 2012                                                                                               Oyun çok iyi olmadı ama oyuncular tüm zihinsel ve fiziksel karakterlerini ortaya koyarak Konyaspor’a saha ve seyirci avantajını kullandırmadı. Müthiş bir mücadele ile puanı kaptı. Oyuncular beklemediğim kadar diri idi. Aslında Samsunspor, "Kötü bir maç sergilemedi. Samsunspor maç içinde iki şeyi iyi yaptı biri pres, diğeri geniş alan olmasına rağmen müthiş mücadele… Şu ana kadar gerek yönetim gerek Erhan hoca süreci iyi götürdü… Umarım böyle devam eder.

 

 Daha fazla alkış… 22 Ekim 2012,                                                                                                               

Birinci devrede iyi başlayıp ikinci devrenin de ayni tempoda sürmesi Samsunspor’un hem takim olma, hem de kolektif oyun yönünden üstüne koyduğunun göstergesi oldu. Yanı bundan sonra Samsunspor’u daha kimlikli bir yapıda izleyeceğimizi gösterdi. Sunu söylemem lazım ki bu konuma gelen bir takim eğer hazırlık dönemini birlikte geçirebilmiş olsaydı inanın daha farklı bir Samsunspor seyredebilirdik. Sonuç olarak Samsunspor, bu aksam iyi bir maç sergiledi. Buna karşılık K.Erciyes’te açık futbol oynayınca dengeli, tempolu, pozisyonlu ve keyif veren bir maç izlettirdi. Daha öncede söylediğim gibi Samsunspor’un her puan alışında alkışlanması gerekir.                     Bu aksam ise her açıdan alkışı daha çok hak ettiklerini düşünüyorum. Tek kaygım kadronun on iki on üç oyuncuyla rotasyon olmasıdır. Sanırım yönetim ve teknik heyet devre arasında bu rotasyon kabiliyetini çoğaltacaktır ve çoğaltmalıdır.

     Sonuç olarak5 Kasım 2012

             İşte yukarıdan aşağı Samsunspor için 9’maçtaki yazılarımdan bazı alıntılar yaparak yorumlarımı özetledim. Bunun içindir ki ‘’Karşıyaka’’ maçı benim gözümde iyi geçmedi. Aslında herkes için iyi geçmedi.

Bu bakımdan yukarıda saydığım  geçen dokuz maçtaki olumlu parametreleri bu maçta göremediğimdendir bu denli haykırışım!!!

Fazlaca eleştirim…

Şu ana kadar ‘’Samsunspor ‘’Övgüye’’ layık mı derseniz?

Evet …

 

 

Fedayi AKSOY

05.11.2012

 

 

 

 

 

Yorum ekle

Hakaret, tehdit içeren, çok kısa ve anlamsız,konu ile ilgili olmayan yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile