Yazık,yine koruyamadı... | Yazdır |

Samsunspor uzun yıllar sonra muhteşem taraftarının muhteşem desteği ile oynadı. Ancak, herhalde bağışıklık oldu ki yine galibiyeti hem de 2-0’ı koruyamadı. İlk yarıda hem drendi hem oynadı hem de rakibi oynatmayarak öne geçmeyi başardı.

 

Oyuna baktığımızda, Samsunspor ilk yarıda savunmayı çakılı, orta alanı kalabalık, hücumda ise Zenke, Ekigo ve Murat Yıldırım ile orta sahayı çok çabuk geçerek hücum yaptı ve bundan da iki gol buldu.

 

Ancak uzun süredir övgüyle söz ettiğimiz savunmanın acemice hataları oyun disiplininin bozulmasına ve peş peşe gelen gollere neden oldu.

Oyunun ilk yarıdaki planı ikinci yarıda kayboldu. Dengeli giden oyun bir anda Galatasaray’ın lehine döndü. Bunda Fatih Terim faktörü öne çıkarken, Samsunspor’ da da Petkoviç’in geriye yaptığı hamleleri etken oldu.

 

Fatih hoca oyun planını değiştirip oyunu genişletip kenarlara taşıyınca Samsunspor’un kalabalık savunmasının dengesini bozup bireysel hata yapmalarını sağladı. Arkadan gelen oyuncularla da gol yaptı.

 

 Yine bu hamlesiyle Samsunspor’un ilk yarıdaki iyi olan takım savunmasını ve konsantrasyonunu dağıtarak oyunun kontrolünü kendine çevirdi.

Petkoviç ne yaptı?Fink ve Murat Yıldırım’ı çıkararak adeta takımın belini kırdı.Yenilgiye davetiye çıkardı.Hal bu ki oyuncular korkmadan cesurca oyunu dengede götürüyorlardı.

 

 Teknik adamlar 90 dakika içinde bir hamle yapar; bazen bu hamle doğru olur, doğru sonuç alır, bazen doğru olur ama cevap alamaz, bazen de yanlış olsa da sonucu doğru olarak dönebilir.

 

Yukarıdakilerden yola çıkarsak şu ana kadar petkovi’çin hamlelerinin bunlardan biriyle örtüşmediğini görmekteyiz.

Bu bakımdan Sn. Başkanın maç sonu taraftarın tutuğu tempoya kulak vermesini ve bundan sonra bir stoper, bir sol kenar, bir orta saha oyuncusunun alınmasının gerektiğinin de altını çizmek isterim.

 

Fedayi AKSOY

07.01.2012

 

Yorum ekle

Hakaret, tehdit içeren, çok kısa ve anlamsız,konu ile ilgili olmayan yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile