SAMSUN MARKA ŞEHİR OLURMU | Yazdır |


“Rekabet, sadece ürünler ve markalar arasında gerçekleşmez. Ülkeler ve şehirler de birbiriyle rekabet eder.” Bu söz, dünyaca ünlü pazarlama gurusu Philip Kotler’e ait. Kotler, söylemlerinde rekabet kadar markalaşmadan da söz eder. Çünkü markalaşmak teriminin anlamı, kentlerle birlikte anılmaya başladığından bu yana, daha da derinleşti. Halk arasında daha sık kullanılan bir sözcük haline geldi.


 

Kurum, kuruluş, sektör, ülke, şehir, ürün, hizmet fark etmeksizin, var olmanın temel koşulu olarak görülen bu ‘Markalaşma’ kavramı, kentler için de kullanıldığında önceleri çok garipsenmişti. Ancak bunun altı dolduğunda ve sonuçları gözle görünür olmaya başladığında, işin rengi de değişti. Örneğin İstanbul “ben kültür başkentiyim” dedi ve sonunda bunu zihinlere yerleştirdi. İzmir, “Sürdürülebilirlik” dedi ve bunun üzerine gitmekten hiç vazgeçmedi. Peki ya Samsun ne söylemeli? Kendisini markalaştırmak için seçeceği kavram ne olmalı? Ve bunu nasıl başarmalı?”

 

Kendisini Samsun’un reklam ajansı olarak tanımlayan Filadam, bu soruya cevaplar üretmeye hazır olduğunu söylüyor.

Samsun merkezi, çevre il ve ilçelerinde yer alan kurumların, bölgesel çapta önemli rekabet avantajlarına ve markalaşma potansiyeline sahip olduğuna inandıklarını belirten ajans yetkilileri, Samsun’un söyleyecek çok sözü olduğunu inanıyor.

Gereken tek şey, ne söyleyeceğine karar vermek ve bunu doğru, planlı iletişim stratejileriyle donatmak. Elbette hepsinden önce; tek sesli olmayı başarmak, hedefe hep birlikte, el ele ilerlemek gerekiyor…

 

Merkezi İstanbul’da olan Filadam; bir süredir Samsun’la ilgili çalışmalar yapıyor. Samsun’daki faaliyetlerini daha sağlıklı yürütebilmek için burada özel bir ekip de kuran ajans, bölgede, ulusal veya uluslararası pazarlara açılmak isteyen küçük ve orta ölçekli kurumlara, markalaşmaları için hizmet vermeye başladı. Ülkeler markaları kadar zengindir, diyen; Türkiye’nin de markalarıyla büyüyeceğini söyleyen ajans yetkilileri, “Bu konuda izlenmesi gereken yöntem ve araçları iyi bilen ajanslar gerek… Şirketlerin; riskleri ve fırsatları görebilen konuya farklı pencerelerden bakabilen danışmanlara ihtiyacı var. Yönetici olmak, sorunları nasıl çözeceğini, engelleri nasıl aşacağını bilmeyi gerektiriyor elbette. Ama hedef kitlelerine nasıl ulaşacaklarını bilmek zorunda değiller. Bu süreci nasıl planlayacaklarını bilmiyor olabilirler. Bunlar bir yöneticin değil, iletişimcilerin işi… Yönetici olmak, iletişim konusunda öngörülere sahip olmaktır elbette. Ama işi profesyonel bir iletişimciyle çözmek çok daha güvenli, çok daha risksiz bir yol… “ diyor.

 

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’ne iletişim hizmeti veren Filadam, üniversitenin ve üniversite hastanesinin gelecek on yıla ilişkin iletişim stratejilerini de oluşturmaya başladı. Kurum kimliğinin yenilenmesiyle start alan çalışmalar, ulusal ve uluslararası platformda sürdürülecek. Tüm planlar belirlenen stratejilere uygun olarak uzun vadeli yapılıyor ve atılan her adımın bu ortak plana hizmet etmesi sağlanıyor. Atatürk’ün kenti Samsun’u aynı zamanda bir SAĞLIK VE GENÇLİK KENTİ olarak lanse etmek hedefiyle Temmuz ayında başlayan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Samsun’un, sağlık ve eğitim konusunda stratejik bir öneme sahip olduğu ve bunun, kentin markalaşmasında önemli bir faktör olduğunun altı çiziliyor. Samsun’u, bir eğitim ve sağlık kenti olarak konumlama hedefiyle, üniversite kapsamında başlayan çalışmaların, başta turizm sektörü olmak üzere, şehrin ulusal çapta kıymetini artıracağı ve tüm ticari organizasyonları doğrudan etkileyeceği öngörülüyor.

 

Filadam yetkilileri Samsun’daki faaliyetleriyle ilgili şunları söyledi: “Buradaki faaliyetlerimiz, Samsun’da yaşayan ekibimiz tarafından yürütülüyor. Yaratım süreçleri İstanbul merkezli işliyor. İnanıyoruz ki, Samsunlularla birlikte Samsun’a gerçek anlamda fayda sağlayacak başarılı çalışmalara imza atacağız. Bunların sonuçlarını şimdiden görebiliyoruz. Yakında Samsun marka şehirlerimizden biri olacak. Ayrıca şunu unutmamak gerekiyor; Marka Şehir iktisadi bir kavram. Şehirlerimiz, iktisadi anlamda etkinleştikçe, üretimini kendi içinde konsolide ediyor, kendi bilançosunu yapıyor, kendi kendini kurtarır hale geliyor. Şehirlerin ekonomik yetkinliği artmaya başlayınca, o ülkenin cari açığı da kapanıyor, iktisadi istikrar sağlanıyor.

 

Yorum ekle

Hakaret, tehdit içeren, çok kısa ve anlamsız,konu ile ilgili olmayan yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile