Samsun Sahil Yolu | Yazdır |

  SAMSUN SAHİL YOLU

 Image 

Samsun sahil yolu son düzenlemler ile herkese hitab eden adeta bir gezi,eğlence parkuru haline dönüştürülmüştür.Sahilde gezen yerli ve yabancı turistler, ilçelerden gelen halk, şehir merkezinden balık tutmak için gelenler, payton gezisi için sıra bekleyenler ve daha neler neler....

 

  

Samsun, 1950’li yıllarda şehrin önüne liman yapılması ile sırtını denize dönmüş, deniz kenarında olmasına rağmen sahili olmayan tek şehirdi. Çirkin yapılaşmanın yanı sıra, bir suç yuvası haline gelmişti. Bunun da ötesinde liman dünyanın en büyük foseptiği olmuştu.

 

  Image

  

 2001 yılında sahildeki çirkin binaları kıyarak işe başlandı Liman içi temizlendi; 1200 gemi yükü çamur ve pislik çıktı. Kanalizasyon akışı durduruldu. 8 km uzunluğunda 22m genişliğinde bir yürüyüş parkuru, bisiklet yolu, gezinti ve araç parkuru olan bir yol haline geldi. Aynı bölgede, denizden hiç kopartmadan 92 dönümlük bir alanda paten pisti, konser alanı, hayvanat bahçesi ve sevgi gölü oluşturuldu. Binlerce kişi bu kıyıda balık tutuyor, geziyor, eğleniyor artık.

Samsun Büyükşehir Belediyesi

 

Yorum ekle

Hakaret, tehdit içeren, çok kısa ve anlamsız,konu ile ilgili olmayan yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile