Amisos Tepesi | Yazdır |

Amisos Kafe ve Restaurant, Amisos kral mezarlarının yanında, bir yanında karadeniz manzarası, diğer yanında da Atakum manzarasıyla siz misafirlerine hizmet etmek için beklemektedir.

Tel : 0 362 445 06 54

Amisos Tepesi; Samsun'a batı yönünden girişinizde şehir merkezine girmeden, tam olarak Batıpark'ın karşısında bulunan tarihi özellikleri ve günümüzün modern görüntüsünü ortak noktada yansıtabilen bir tepedir. Amisos Tepesinde Cafe Restaurant mevcuttur. Burada dinlenebilir, yemek veya bir çay keyfi yaparak Samsun'u Amisos Tepesinden izleyebilirsiniz.


Amisos Tepesine Batıpark'tan Teleferik ile şehri tepeden kuşbakışı izleyerek kısa ve zevkli bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Karadan ulaşım ise, şehrin hertarafından sorarak dahi ulaşabilleceğiniz kadar bilinmektedir. Atakum,Baruthane ve Batıpark klavuz noktalardır. Amisos Tepesi bir define avcısı tarafından bulunmuş ve daha sonra devlet buraya el koymuş. Bu tepe Amisos aile mezarı ve hazinesinin bulunduğu Samsun manzaralı bir tepedir. Burada bulunan mezarlardan birinin erkek mezarı Pontus krallığının en üst düzeyindeki yöneticisine (kral, komutan, prens gibi) diğerinin bayan mezarı olup bu ünlü kişinin eşine ait olabileceği ve sonuncusunun da kızlarına ait olabileceği düşünülüyor.


Buradan çıkartılan buluntular Samsun Arkeoloji Müzesi'nin en değerli kolleksiyonunu oluşturmakta. Amisos'un kuruluşu ile ilgili bilgi ise şu şekildedir; Amisos'un kuruluşuşu ve gelişmesi tarihi kaynaklara ve arkeolojik verilere göre başlıca dört aşamada gerçekleşmiş; 1.Dönem (M.Ö.6.yy başı): Sinop'ta bir koloni oluşturan Miletosluların küçük bir yerleşim olan Amisos'a egemen olup Karadeniz ile Anadolu'nun içlerini bağlayan ticaret yolunun başlangıcı olarak kullanılması. 2.Dönem (M.Ö.6.yy ilk yarısı): Kapadokyalıların Amisos'a yerleşmesi. 3.Dönem (M.Ö.6.yy ortası): Kapadokyalı liderin Phokaialılara (Foça) yerleşme izni vermesi ve kentin adının Peiraieos olarak değiştirilmesi. 4.Dönem (M.Ö. 437): Sinop'tan gelen Atinalıların Amisos'a yerleşmesi ve kentin adının Peiraieos olarak değiştirilmesi. Miletoslular Toraman Tepe sırtlarında ilk kenti kurmaya başladılar(Yukarı Kent). Kent surları yapıldı. Caddeler, sokaklar, meydanlar oluşturuldu. Dini yapılar, evler kuruldu. Tepenin doğusunda liman bulunuyordu. Buluntular limanın gerisinde bir Aşağı Kent kurulduğunu gösteriyor. Buluntulara göre Toraman Tepe'nin sırtında kurulan "Yukarı Kentin" 44 hektarlık bir alanı kapsadığı söylenebiliyor. Kentin doğu, batı ve güneyindeki yamaçlar nekropolis(mezarlık) olarak kullanıldı. Yukarı Kent yönetici, asker, tüccar, din adamları, toprak sahibi gibi varlıklı sınıfların yaşadığı yerdi. Bulunan mozaik, fresko ve heykeller bu görüşü doğruluyor. Liman yakınındaki Aşağı Kent'te ticari depolar ve limanda çalışan denizciler, köleler ve diğer çalışanlar bulunuyordu. Malları Anadolu'nun içlerine götüren arabalar ve katırların ahırları, görevlilerin barınakları da buradaydı.

Derlemedir Erdal YAVUZ (SamsunAmisos.Com)

''Amisos Tepesindeki Amisos Cafe/Restaurant Samsun Büyükşehir Belediyesine Aittir ve Belediye Tarafından İşletilmektedir.'' Amisos Cafe&Restaurant Tel No: 0.362 445 06 54

Not: ''SamsunAmisos.Com'' Web Sitesi Bağımsız ve Kişisel Bir Sitedir Bilgi Paylaşım ve Rehber Amaçlı Yayın Yapmaktadır. Amisos Cafe İle bir bağlantısı yoktur.

Etiketler: AMİSOS TEPESİ DÜNDEN BUGÜNE DERLEMELER SAMSUN AMİSOS TEPESİ,AMİSOS,AMİSOS,AMİSOS TEPESİ,SAMSUN REHBERİ,SAMSUN,SAMSUN AMİSOS Amisos Tepesi,amisos tepesi, Amisos Tepe, Samsun Amisos Tepesi,exbilgi,büfe55,amisos,tepe,Tümülüsler,Tumulusler,kral mezarları,Kral Mezarları,Amisos Kral Mezarları The Amisos,Amisos Tepesi Resimleri , Amisos Tepesi Nerede,samsunamisos-Samsun Amisos,samsun rehberi------- Amisos-amisos.AMİSOS TEPESİ,Amisos Tepesi,Samsun ili Baruthane Mevkiindedir. Amisos,amisos.Amisos Cafe Amisos Tepesi amisos tepesi nerededir,neresi,amisos tepesine nasıl gidilir,amisos tepesinin tarihi,özellikleri samsun amisos tepesi,kral mezarları,AMİSOS HAZİNESİ,amisostepesi,ami,sostepe,samsun-amisos-tepesi,batıpark,amazonköyü,amisostepesi SAMSUN TARİHİ YERLER,SAMSUN ANTİK KENTİ AMİSOS,SAMSUN REHBERİ,Amisos Tepesi,SAMSUN'DA BİR TARİH,AMİSOS TEPESİNDEN İZLENİYOR,SİZ AMİSOS TEPESİNİ VE KRAL MEZARLARINI GÖEDÜNÜZMÜ

 

Yorum ekle

Hakaret, tehdit içeren, çok kısa ve anlamsız,konu ile ilgili olmayan yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile