Evde bakım için protokol imzalandı | Yazdır |
Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi evde bakım hizmetlerinin pratik hale gelmesi ve kurumlar arasında daha iyi bir işbirliği sağlanması için protokol imzaladı.

 

Sağlık Bakanlığı'nın hayata geçirdiği 'Evde Sağlık ve Bakım Hizmetleri' Samsun'da daha pratik uygulanması için Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalandı. Törene Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu katıldı.

'Evde Sağlık ve Bakım Hizmetleri' uygulamasında herhangi bir nedenle yatağa bağımlı hale gelmiş olan hastaların, sağlık ihtiyaçlarının belirlenerek evlerinde ve aile ortamında tedavilerinin amaçlandığının altını çizen Vali Aksoy, "Evde Sağlık Hizmeti'nden yararlanan hastalar, artık iyileşme sürecini evlerinde ve huzur içinde geçirmektedir. Hasta yakınları özenli, özverili ve güler yüzlü hizmet aldıkları için memnun. Fakat biz bu memnuniyeti arttırmanın gayreti içindeyiz. Evde Sağlık Hizmeti'nin daha pratik çalışması için Büyükşehir Belediyemiz ile bu protokolü imzalıyoruz" dedi.

Vali Aksoy, "Eylül 2011 yılına kadar Evde Sağlık Hizmeti'nden yararlanmak için başvuran 2 bin 361 hastadan bin 861'inin evde sağlık hizmeti almaya ihtiyacı olduğunun tespit edildi. Hasta yakınlarına mutlaka Evde Sağlık Hizmetleri Ekibi tarafından ilaç ve tıbbi cihazların kullanımı,yara-ağız bakımı ve beslenme konularında eğitim verildi" şeklinde konuştu.

Evde Sağlık Hizmeti alan hastaların yüzde 81'inin Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan, yüzde 16'sının Yeşil Kart'tan sağlık güvencesi bulunduğunu, yüzde 3'lük kesiminin ise hiçbir sağlık güvencesi bulunmadığını ifade edenAksoy, "Samsun merkezinde Sağlık Müdürlüğü Mobil Birim, Gazi Devlet Hastanesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastalıkları Hastanesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk hastalıkları Hastanesi ile Samsun Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde 'Evde Sağlık Hizmetleri Birimleri' kurulmuştur. Aynı zamanda ilçelerden Alaçam Devlet Hastanesi, Ayvacık Devlet Hastanesi, Çarşamba Devlet Hastanesi, Havza Devlet Hastanesi, Terme Devlet Hastanesi, Vezirköprü Devlet Hastanesi, Kavak Devlet Hastanesi, Bafra Nafiz Kurt Devlet Hastanesi, Bafra Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Vezirköprü Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde olmak üzere il genelinde 17 birimle hizmet verilmektedir. Bu birimlerde toplam 17 doktor, 20 hemşire, 17 sağlık memuru, 17 şoför, 7 tane giydirilmiş personel nakil aracı ile hizmet vermektedir" diye konuştu.

Evde Bakım Hizmetleri Kapsamında 800 yaşlı insana psikolojik-sosyal destek, kişisel bakım, gıda yardımı, sıcak yemek,temizlik gibi konularda hizmet verdiklerini vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Bu 800 kardeşimizden 400 kişisi sağlık hizmeti, 80 ile 120 kişi ise yataklı hasta bakım hizmeti almaktadır. İmzalanacak olan protokol İl Sağlık Müdürlüğü'nün ekonomik yetersizlik içinde olan ve evde bakım görmesi gereken hastalara ve ihtiyaçlarına daha hızlı ulaşmasını sağlayacak" dedi.
 18.10.2011
 

Yorum ekle

Hakaret, tehdit içeren, çok kısa ve anlamsız,konu ile ilgili olmayan yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile