Gülistan'dan Samsun'a ziyaret | Yazdır |
İran'ın Gülistan Eyaleti'nden Samsun'a gelen işadamları, ortak yatırıma sıcak baktıklarını söyledi. Vali Hüseyin Aksoy da, ilişkilerin daha iyi noktaya taşınması ve geliştirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.Samsun ile İran'ın Gülistan Eyaleti arasında bir süredir sürdürülen görüşmeler sonucunda bir grup işadamı şehre geldi. Vali Hüseyin Aksoy ile görüşen İranlı işadamları, ortak yatırıma sıcak baktıklarını söyledi. Samsun'un potansiyellerini aktaran Aksoy ise, ilişkilerin güçlendirilmesinin önemine dikkati çekti.Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan ve TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu'nun 1-5 Kasım tarihleri arasında iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla İran'a yaptığı ziyaretin ardından bir grup işadamı şehre geldi.
 İran'ın Gülistan Eyaleti'nin ekonomi işlerinden sorumlu Vali Yardımcısı Reza Gholami, Gülistan Sanayi Ticaret ve Madencilik Müdür Yardımcısı Darvish Ali Hassanzadeh, Gülistan Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Rahman Gharahbash ve beraberindeki işadamları Vali Hüseyin Aksoy'u ziyaret etti. Heyete Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu da eşlik etti.
 
 
 
SAMSUN'DA POTANSİYEL VAR
İşadamlarını Valilik Toplantı Salonu'nda kabul eden Hüseyin Aksoy, ilişkilerin daha iyi noktaya taşınması ve özellikle de ticari alandaki ilişkilerin geliştirilmesi için İran heyetini Samsun'da görmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti. Samsun'un potansiyelleri hakkında bilgiler veren Aksoy, "Samsun, Karadeniz'in en büyük ilidir ve deniz, hava, kara ve demiryolu ulaşım aksına sahip bir kenttir. Önemli tarımsal potansiyelleri olan 2 büyük ovası var, ayrıca iç kesimde bulunan ilçelerimizde tarım ve hayvancılık anlamında potansiyeller mevcut" dedi.

İLİŞKİLER İYİ NOKTAYA GELECEK
Samsun'un önemli doğal ve arkeolojik güzelliklere sahip olduğuna dikkati çeken Vali Aksoy, "Samsun aynı zamanda sanayide de önemli deneyimlere sahip bir kent, kurulmuş ve kurulma aşamasında olan sanayi sitelerimiz var. Üç tane limanımız var. Samsun sağlık yatırımları bakımından önemli bir alt yapıya sahip. Medikal el aletleri üretiminde önemli bir deneyime ve birikime sahibiz. Son süreçte özellikle spor alt yapısını geliştirmek için spor tesislerinin yapımına başlandı. Samsun birçok yönüyle Türkiye'nin önemli kentlerinden birisi" diye konuştu. Aksoy, İran'la kardeş şehir ve TSO'lar arasında işbirliği protokollerinin imzalanmasıyla ilişkilerin daha iyi bir noktaya taşınacağını söyledi.

YATIRIMA POZİTİF BAKIYORUZ
Gülistan ile Samsun'un çok ortak noktası olduğunu belirten Gülistan Eyaleti Vali Yardımcısı Reza Gholami de, "Biz ortak yatırımlara pozitif bakıyoruz. Gülistan'da bir eksiklik hissediyoruz, yabancı ülkelerle ilişkilerimiz çok az. Bizim işadamlarımız Türkmenistan'ı çok iyi tanıyorlar. 400 kilometre ortak sınırımız var. Ticari ilişkilerimiz çok iyi. İnşallah işadamlarımız Samsunlu işadamları ile hem ticari hem de yatırım anlamında iyi ilişkiler kuracak. Mart ayında Gülistan Valisi Samsun'a gelecek ve kardeşlik protokolü imzalayacak" diye konuştu.

"ÇOK SICAK KANLISINIZ VALİM"
Vali Hüseyin Aksoy, Samsun'a gelen işadamlarıyla tek tek tanıştı. Daha sonra Gülistan Eyaleti Vali Yardımcısı Reza Gholami, Vali Hüseyin Aksoy'a el işlemesi deri çanta ile yörelerine özgü bazı hediyeleri takdim etti. Vali Aksoy da Vali Yardımcısı Reza Gholami'ye el işlemeli kahve fincanı takımı hediye etti. İranlı bazı işadamları Vali Hüseyin Aksoy'a 'Çok sıcak kanlısınız' diyerek hatıra fotoğrafı çektirmesi dikkati çekti.

YILMAZ: AMAÇLARIMIZ AYNI
İran heyeti daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ı makamında ziyaret etti. Yılmaz, işadamlarına karşılıklı yatırımların her iki ülkeye de kazanımlar getireceğini söyledi. Bu yıl Samsun'un 600 milyon dolar ihracat hedefi olduğunu belirten Yılmaz, "Bu rakamın 1 milyar dolara çıkarmak için mal satmamız lazım. Sizlerin de aynı amaçta olduğunuzu biliyorum. Dolayısıyla amaçlarımız aynı. Bunların yanında ortak işbirliği kurarak, kazan-kazan formulüne dayalı girişimlerle ilişkilerimizi daha iyi noktalara getirebiliriz" dedi. İşadamı heyeti, bugün Samsun TSO ve Gorgan TSO arasında işbirliği protokolünün imzalanmasının ardından şehirden ayrıla

Borsan'a hayran kaldılar

İran'ın Gülistan Eyaleti'nden Samsun'a gelen işadamı heyeti, Borsan  Elektrik Tesisleri'ne gezdi. Fabikaya hayran kalan işadamları, "Borsan öyle bir fabrika ki, sıfırdan yüzde 100'üne kadar kendine ait bir yer kurmuş" diyerek övgüler yağdırdı.İran'ın Gülistan Eyaleti'nin ekonomi işlerinden sorumlu Vali Yardımcısı Reza Gholami ve beraberindeki işadamları, Samsun OSB'de faaliyet gösteren Borsan Grup'a bağlı Borsan Elektrik Tesisleri'ni gezdi. Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez, 50'den fazla ülkeye ürün sattıklarını ve İran'ın kablo dışı ürünlerde iyi bir pazar olduğunu söyledi.STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ile birlikte fabrikaya gelen İran heyetini, Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Ölmez ile Borsan Elektrik Genel Müdürü Harun Bolel karşıladı. Ahmet Ölmez, elektrik kablosu, aydınlatma ve tesisat malzemeleri üretim fabrikası ile Haber Gazetesi Baskı Tesisleri'ni gezdirdi. İşadamları, tesisat malzemeleri ile bakır kabloların üretimini yakından inceledi.

50'DEN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT
Tesisleri gezen işadamları daha sonra Borsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ölmez'le görüştü. Grubun birbirinden farklı 5 ayrı sektörde faaliyet gösterdiğini belirten Ölmez, "Buradaki üretimi Türkiye genelinin yanı sıra 3 kıtada 50'den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. İran, kablo dışı ürünlerde iyi bir pazarımız. Oraya Tebriz'deki distribütörümüz aracılığıyla ürün dağıtılıyoruz" dedi.

ÖNCELİK TEKSTİL İSTENİYOR
STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu da, İran heyetine Samsun'daki sanayi kuruluşlarını gezdirdiklerini belirterek, "Samsunlu işadamlarıyla gelen işadamlarını ikili ilişkilere sokacağız. Bizden önce tekstil, daha sonra elektrik malzemeleri ve demir gibi ürünler talep ediyorlar. Kendilerinin farklı farklı üretimlerinden de bize satmak istiyorlar" diye konuştu.

BORSAN KENDİNİ GELİŞTİRMİŞ
Gülistan Eyaleti'nin ekonomi işlerinden sorumlu Vali Yardımcısı Reza Gholami ise, "Borsan öyle bir fabrika ki, sıfırdan yüzde 100'üne kadar kendine ait bir yer kurmuş. Bu açıdan kendini de iyice geliştirmiş ki dünyanın 50 ülkesine ihracat yapıyor. Buralarda kendisini ispatlayabilmiş. Ümit ediyoruz dünyada kendini daha çok ispatlar" dedi. Samsun'un kendini geliştirmek adına çok büyük adımlar attığını söyleyen Gholami, "Kent, kendini geliştirmek için bütün kapasiteye sahip. Yöneticileri de Samsun'u ilerletmek için iyi çabalar içerisinde. Biz Gülistan ile Samsun arasındaki ilerletme adımlarını daha sağlam atalım ve iki ilişkileri de ilerletelim istiyoruz" dedi.Heyet daha sonra Elektrosan, Yeşilyurt Demirçelik, Resman, Domak, Koloğlu Konfeksiyon, Tüterler, Filiz Gıda ve As Çelik gibi fabrikalara da ziyarette bulundu.
15.11.2011
 
 

Yorum ekle

Hakaret, tehdit içeren, çok kısa ve anlamsız,konu ile ilgili olmayan yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile