İngiliz Büyükelçisi'nin ziyareti ve Dubai Modeli | Yazdır |
Sağlık Kenti Samsun". Bu AKP'nin 12 Haziran seçimlerinde Samsun'da en fazla kullandığı sloganlardan biriydi.

Samsun'un geleceği için sağlık turizminin önemi anlatılıyor. Seçim çalışmaları boyunca, şehrin tek kurtuluşunun sağlık turizmini harekete geçirmekle olabileceği vurgulanıyordu.

Bu masal hiç bitmedi. En son Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile birlikte Spor Kenti Samsun sloganı ortaya çıktı.

Neyse konuyu dağıtmadan haberimize geçelim:

Geçen hafta içinde Samsun'un önemli bir ziyaretçisi vardı. Çalışmalarda bulunmak üzere Samsun'a gelen İngiltere Büyükelçisi David Reddaway bir dizi ziyaretlerde bulunmuştu.

Bu ziyaretin hemen öncesi gazetelere Samsun Valiliği bünyesinde gerçekleştirilen bir toplantı ve sonuçları yansıdı.

Neydi bu toplantı? Hemen hatırlatalım: Vali Hüseyin Aksoy'un başkanlığındaki toplantıya İl Özel İdare Genel Sekreteri Aslan Karanfil, İl Sağlık Müdürü Mustafa Kasapoğlu, Sağlık Kenti Samsun Derneği Başkanı Dr.Köksal Holoğlu ve Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri Vahap Doğan, Dr. Hikmet Çavuş, Dr. Hayati Ergür, Samsun Valiliği Ar-Ge Daire Başkan Vekili Mehmet Huntürk ve Mediküm-Samsun Medikal Kümelenme Derneği Başkan Yardımcısı Cengiz Uzdil katıldı.

Sonuç olarak:

Dünyada sağlık kenti vizyonuyla sağlık serbest bölgesi uygulamasını ilk başlatan yer olan Dubai Sağlık Kenti ve Sağlık Serbest Bölgesi hakkında bilgilendirme yapılan toplantıda, sağlık serbest bölgesi mevzuatı için hazırlık içerisinde olan Sağlık Bakanlığı'na Samsun sağlık sektörü olarak model önerisi getirmek için gerekli hazırlıkların yapılması kararlaştırıldı.

Ne ilginç ki, katılımcılar arasında sağlık sendikaları yoktu.

Daha sonra, toplantı ile ilgili bilgi kamuoyuna geçildi. Fazla gündemde kalmayan Dubai Modeli hafızamızın tozlu raflarına kaldırıldı.

Şimdi gelelim ne söylemek istediğimize:

Biz biliyoruz ki; sağlık alanında Samsun'a dayatılmaya çalışılan şey, neoliberal kapitalist sistemin piyasa ekonomisidir. Sağlık alanındaki tekeller, sermaye sahipleri tarafından Dubai ve benzeri sistemler dayatılmaktadır. Anlatılan bu sistemin halka bir artısı olmayacaktır.

ortakadalet.com
 

Yorum ekle

Hakaret, tehdit içeren, çok kısa ve anlamsız,konu ile ilgili olmayan yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile