Karadeniz'in İlk Vakıf Üniversitesi | Yazdır |

 Image

Karadeniz Bölgesi'nin ilk vakıf üniversitesi olan Canik Başarı Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Yunus Bekdemir, Myhouse Otel’de yaptığı basın toplantısıyla hedeflerini anlattı.  Toplantıya Canik Başarı Üniversitesi Mütevvelli Heyet Başkanı Mustafa Karabacak ve Başarı Vakfı Başkanı Muharrem Durmuşoğlu’da katıldı.Samsun için tarihi bir gün olduğunu söyleyen Başarı Üniversitesi Mütevvelli Heyeti Başkanı Mustafa Karabacak, “Karadeniz ve Samsun’un ilk vakıf üniversitesi olan Canik Başarı Üniversitesini, Samsun halkının katkılarıyla tamamladık.  Samsun’un yetiştirdiği değerli bilim adamı Prof. Dr. Yunus Bekdemir, üniversitemizin rektörlük görevi için Yüksek Öğretim Kurulu’na önerilmiş, Yüksek Öğretim Kurulu’nun onayı ile Canik Başarı üniversitesi rektörlüğü’ne atanmıştır. Kaliteli ve ahlaklı fikir ve bilim adamını Canik’e kazandırmanın sevincini yaşamaktayız. Üniversitenin kuruluş aşamasında her türlü desteğini esirgemeyen Ondokuz Mayıs Üniversitesi rektörü Hüseyin Akan'a da teşekkür ediyorum.” Dedi.

Canik Başarı Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Yunus Bekdemir, kuruluş aşamasından buyana yer aldığı Canik Başarı Üniversitesi’ne rektör olarak atandığını belirterek, “Bu güzide eğitim kurumunun Samsun’a kazandırılmasında destek veren herkese teşekkür ediyorum. “dedi.
Canik Başarı Üniversitesi’nin 2012-2013 yılında eğitim-öğretime başlayacağını belirten Bekdemir, “Samsunlu olarak bilgi ve tecrübelerimizi öğrencilerimize aktaracağız.  Üniversitemiz Fen-Edebiyat, iktisadi bilimler, Eğitim ve mimarlık-mühendislik fakültesi olmak üzere toplam 4 fakülte ve 6 bölümle açılacak.  İlk yıl 400 öğrenci, 20 akademisyen, 20 okutman (7 tanesi yabancı) ve 6 adet araştırma görevlisiyle faaliyete geçeceğiz. Hedefimiz ilk beş yıla 5 bin öğrenci ve 125 akademisyene ulaşmak. Bölüm ve fakülte sayısı olarakta dikey ve yatay genişlemeyi hedefliyoruz.”diye konuştu.
Bekdemir, Canik Başarı’ya OMÜ’den geçtiğini hatırlarak , “Omü Rektörü Hüseyin Akan’a destekleri için teşekkür ediyoruz. OMÜ’yle yarıştan çok işbirliği içinde eğitimde kalite yükseltme çabasında olacağız.  Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ni kardeş üniversite olarak görüyoruz fakat Omü’den daha yüksek puanla öğrenci almayı hedefliyoruz. Akademisyenler ve donanımlarımızla kaliteli öğrenci çekmek istiyoruz. Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Romanya gibi karadeniz çanağındaki ülkeler hedef alanımız. “ şeklinde konuştu.

Canik Başarı Üniversitesi’nde eğitimli ve donanımlı insan yetiştirmek amacında olduklarını dile getiren Bekdemir, “Gerekli fiziki altyapı oluşmuş durumda. Eğitim öğretim faaliyetlerin yanı sıra Samsun’u kalkındıracak, marka değerini arttıracak, gelişmesine katkı sağlayacak araştırma merkezleri ve sürekli eğitim merkezleri ile çalışmalarımızı sürdürecez. Türkiye’den ve dünyadan getireceğimiz akademisyenlerin katkılarıyla üniversitemiz dünya üniversitesi olacak. Eğitim teorik yapıya doğru kaymış durumda. Biz eğitimi sınıfın ve kampüsün dışına çıkarmayı hedefliyoruz. Yeni gelen öğrencilerimize; danışman atayarak bilimsel teknik geziler ve fiili stajlarla hayatın tam içerisinde tecrübe kazandırmak niyetindeyiz. “ şeklinde konuştu.

Yurtdışından ybancı öğrencilerin dışında yabancı akademisyenlerin de üniversite bünyesinde olacağını sözlerine ekleyen Bekdemir, “Amerika, Litvanya ve Almaya’dan gelecek yabancı hocalarımız ve tersine beyin göçüyle getireceğimiz Türk hocalarımız eğitimin kalitesinin artmasında fevkalede katkıda bulunacak. Akademisyenlerimizin yüzde 80’i yurtdışında doktora yapmış durumda. Amerika’daki çift diploma anlaşmaları ile teorik bilgilerin yanında dünya tecrübesine sahip öğrenciler yetiştireceğiz. “dedi.

İlk yüze girip Başarı Üniversite’sini tercih eden öğrenciye 2 bin 500 TL aylık burs vereceklerini vurgulayan Bekdemir, “Amacımız farklı burslar vererek başarılı öğrencileri Samsun’a çekmek istiyoruz. Üniversiteyi üniversite yapan içindeki öğrencilerin kalitesidir.  Öğrencilerimiz hazırlayacağımızı video konferanslarla yabancı hocalarımızdan ders alacak. Tüm Samsunlulara açık olacak sürekli eğitim merkezlerinde vereceğimiz seminerlerle şehrimizle paylaşacağımız çok şey var.  İnsanlar hangi konulara ilgi duyuyorsa katılabilecek. Konferansların Samsun halkının kültürel ve entelektüel birikimine çok şey katacağını düşünüyoruz. Canik başarının başarısı hepimizin başarısı olacak. “diye sözlerini tamamladı.
 

Yorum ekle

Hakaret, tehdit içeren, çok kısa ve anlamsız,konu ile ilgili olmayan yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile