Yılmaz, ''Samsun benim evim gibi'' | Yazdır |

 Image

Samsun Büyük Şehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz restorasyon'u yapılan kent müzesini yerinde inceledi

Kent Müzesi hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz "Türkiye'nin diğer büyük şehirlerinde olup da bizde olmayan, sosyokültürel amaçlı ve turizm altyapısına da büyük oranda katkı sağlayacağını düşündüğüm kent müzesi bir eksiğimizdi.

 DDY'ye ait eski Demirspor Lokali'ni bu amaçla bir protokol ile devralalım istedik. Fakat uzadı münasebetler, sonuçta kamulaştırdık ve, tahliye ettik ve şuan onarım çalışmaları devam ediyor,modern bir Kent Müzesi yapacağız. Samsun M.Ö. 30 yılında bir balıkçı kasabasıymış. M.Ö. 300 yılında balıkçı kasabasının küçük bir maketini orada göreceksiniz. O maketten başlayacak ve Samsun büyüyecek. Onları maket maket orada göreceksiniz. Sanattan kültüre, ticaretten sanayiye kadar bütün kentin 2 bin yıllık tarihini maketler halinde bir görsellikte seyredeceksiniz"


Samsun benim evim gibi


Bir evin ne türlü ihtiyaçları oluyorsa şehirlerinde böyle olduğunu söyleyen Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü; " Kentin güncelinin çok içinde sabahın erken saatlerinde evden çıkıp gecenin geç saatlerine kadar kentle ilgili olarak insanların yanında işinin başında olmaya çalışan bir insanım. Sabah çıkıp akşam mesai bitiminde alışverişini yapıp elinde filesi ile evine gelen bir insan gibi değil yaşantımız. Dolayısı ile şehri artık evim gibi görmekteyim. Bizim şehrimizde her gün ihtiyaçlarını tamamlamakta olan bir evin içi gibi.Bir evi temizler düzenlersiniz sonra evin ihtiyaçları vardır. Mutfağının oturma odasının salonunun.

 

Bu evin içinde yaşayan kent insanının hayatını daha rahatlatacak hayatının konforunu yükseltecek orayı daha güzel bir yaşam alanı haline getirecek eşyaları tamamlamak üzere çaba göstermekteyiz. Samsun düzenli bir kent ve ihtiyaç duyduğu bu eşyaları tamamlamak üzere olan bir kent. Fakat bir evin eksiği hiç bitmeyeceği gibi elbette Samsun'unda eksikleri bitmeyecek. Ben bir kaç yıl içinde bu evin temel ihtiyaçlarının tamamlanacağına inanıyorum." Yılmaz, şehrin içersinde olan eksikliklerin bir evin eksiklerinden çok da farklı olmadığını belirterek; " Misafir odanızda basit bir çekyat vardır da onun düzgün bir yatağa dönüştürülmesi gerekmektedir. Önümüzdeki zaman içerisinde şehrimizi beş yıldızlı oteller ile donatıyoruz şehrimizin misafirlerinin konaklama ihtiyacını gidermiş ve konfora kavuşturmuş olacağız. Yine evinizin salonunda eşiniz dostunuz ile izleyerek eğlenebileceğiniz vakit geçirebileceğiniz büyük bir televizyon ve DVD olmasını isteyebilirsiniz. Buda Şehrimizin kültür merklezleri anlamına geliyor ki bu sorunuda Atakum'da bulunan DSİ kampüsü içerisinde yapacağımız kültür merkezi ve merkezde bulunan kent müzesi ile aşacağız. Dedi.kaynak.haberexen

13.11.2011
 

Yorum ekle

Hakaret, tehdit içeren, çok kısa ve anlamsız,konu ile ilgili olmayan yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile