Samsun Sukay | Yazdır |

TESİS

Samsun Büyükşehir Belediyesi – Samsun SUKAY

 

Sukayağı merkezi Samsun SUKAY, karadeniz’de su kayağının tek adresidir. Kaliteli bir ses düzenlemesi ile donatılan tesis, müzik eşliğinde kayak yapmanın keyfini yaşatır.

 

Bir su kayağı merkezinde aradığınız herşeyi bulabileceğiniz tesiste su kayağı yaparken ve izlerken ayrı bir keyif alıyorsunuz,karadeniz’in mavisini doyasıya izleyebiliyorsunuz.

 

Büyük önder Atatürk’ü kurtuluş savaşı sırasında Samsun’a getiren Bandırma vapurunun(müze) hemen yanında bulunan sukayağı tesisi Bandırma plajı alanı içerisine kurulmuştur.Plaj için güvenlik kulvarları konulmuş ve Bandırma vapuru tarafına yakın olan kısım yüzmek isteyenler için ayrılmıştır.

 

Samsun – Ordu karayoluna 100mt mesafede kolay ulaşabileceğiniz bir yerdedir.

 

Hava alanına 25 dakika uzaklıkta,oteller bölgesine 2 – 5 km, şehrin hemen yanıbaşında tam donanımlı bir tesisi olan Samsun SUKAY kablolu su kayağı merkezi dünyaya kapılarını açmıştır. Karadenizin ilk su kayak tesisi olan Samsun SUKAY, aynı zamanda Türkiye’nin deniz üzerine yapılan ilk kablolu su kayağı merkezi olma özelliğini taşımaktadır.

 

Samsun Büyükşehir Belediyesine ait olan tesis; sukayağı eğitim parkuru,plajı,kamp yapmak isteyenler için ve konaklamak isteyenler için karavan parkı,dinlenme ve izleme platformları,cafeleri,voleybol sahası(plaj voleybolu) ile bir yaşam merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Yeni projelerle tam donanımlı bir su sporu merkezine dönüştürülmek için çalışmalar devam ediyor.

 

5 direkli 656 mt uzunluğunda kablo üzerine 7 adet taşıyıcı konularak tutunma ipi(handle) ile kayakçıları belirlenen hızla çeken (20 ile 60km/h arasında) sudan kabloya yüksekliği 11mt olan ve elektirikli bir motor ile çalışan bilgisayar, mekanik ve hava basınç mekanizma işlevleri ile birbirine entegre çalışan sistem ekonomik ve çevre dostudur.

Ana parkurda 4 adet atlama rampası bulunmaktadır (kicker,funbox,international kicker ,slider)ayrıca slalom sevenler için parkur uzunluğu idealdir.

Eğitim parkuru sukayağı boardlarının tamamı ile eğitim verilecek şekilde yapılmıştır.

2011 SAMSUN SUKAYARŞİV HABER 2010

 

 

Samsun Büyükşehir Belediyesinden  harika bir proje daha: Bandırma plajı kablolu su kayak tesisi ile donatıldı

  plajın kaldırılacağı ve SAMSUN SUKAY kablolu sukayak tesisi olarak devam edeceği gelen duyumlar  arasında Henuz test aşamasında olan ve tamamen bitmemiş  olmasına rağmen büyük ilgi uyandıran sukayağı tesisinin yaz mevsiminden önce açılışı yapılacağı tahmin ediliyor.

 Image  

Bu arada ilk test  sukayak yapıldı ve su kayağı sporcularından bazıları katılımda bulunarak başarılı bir şekilde test kayışını bitirdiler.

Kablolu Su Kayağı her yaştan insanın rahatlıkla yapacağı, vücudun tüm kaslarını çalıştıran bir spordur. Temel prensibi su kayağı ile aynıdır. Su kayağından farkı sporcuları çekmekte kullanılan mekanizmadır. Su kayağında sürat motorları kullanılırken, Kablolu Su Kayağında ise elektrikli bir motorla çalışan telesiyej kullanılmaktadır.

 Image

İki disiplini karşılaştıracak olursak su kayağında başlangıçtaki çekiş ivmesi fazla olmadığından dengede kalınması, dolayısıyla öğrenilmesi daha güçtür. Kablolu Su Kayağında ise sporcu eşit hızla çekildiğinden kolaylıkla dengede kalıp öğrenebilir. Bunun yanında Kablolu Su Kayağında elektrik motoruyla aynı anda 12 kişi kayabilir.
Fakat bu sürat motoruyla yapılan su kayağında 1 veya 2 kişi ile sınırlıdır.


Ekonomik olarak kıyaslandığında ise Kablolu Su Kayağının çok büyük avantajı vardır. Ayrıca Kablolu Su Kayağı çevre dostu bir spordur. Elektrikle çalıştığı için çevreyi egzoz, yağ ve türevi atıklarla kirletmediği gibi her kayak operasyonu suya yılda 9 ton oksijen kazandırıyor. Ülkemizde kirlilik yüzünden bir çok gölde yaşamın azaldığı, bu göllerin ekonomik açıdan atıl duruma geldiği düşünülürse, bu sporun yaygınlaşmasının önemi ortaya çıkacaktır. Kablolu Su Kayağı hem ekonomik hem de ekolojik açıdan çevreye canlılık getiren bir projedir.

 Image

Kablolu Su Kayağı bir iki saat gibi kısa bir sürede öğrenilebilir ve bu nedenle yeni başlayanlara da başarı hissini yaşatır. Slalom yapma, rampadan atlama, çıplak ayak kayma ve günden güne popüler olan wakeboard kayma ile dayanıklılık ve beceri kazanılır. Kablolu Su Kayağı yapmak için yaş sınırlaması yoktur. 5 yaşından 80 yaşına kadar herkes bu sporu rahatlıkla yapabilir. Kablolu Su Kayağı en gü venli sporların başında gelen bir spordur. 16.10.2010

 

Samsun Sukay facebook

 

 

samsunsukay,samsun sukayağı parkı,samsunwakeboard,samsuncableways,samsunwateski