RUHUN HAVASI | Yazdır |
Mevsimlerin, havaların  insan psikolojisi üzerinde  tesirlerinin  olduğunu çoğumuz  söyleyebiliriz. Bulutlu günlerde, güneş ışığını bonkörce göremediğimiz zaman, daha  içe kapanık, yağmurlu  havalarda  daha bir hüzünlü olmaya meyilleniriz.  Bazen  bir rüzgarın,  havayı etkilemesi gibi , duyguyu da düşünceyi de değiştirmesi muhtemeldir.  Bu meyiller ki  şaire, Orhan Veli'ye ; '' beni bu  havalar  mahvetti... '' ya da '' her gün bu kadar güzel mi bu gökyüzü ...'' dedirtir.Bugün ruhbilimi insanların duygu durumlarının mevsimlere göre değiştiğini söyleyerek, ayrıca bir tanımlama yapıyor. Kimi ileri derece  kış depresyonundan muzdarip olanlara belli bir dalgaboyunda ışık  tedavisini  öneriyor.Bu  ışığın sabah saatlerinde verilerek  kısa sürede olumlu sonuç alındığı söyleniyor.

İnsan çok şeyden etkilenebilir tabii . Her   yeni günün havası da  ısısı da, ışığı da,ruh halini etkiliyor. Ama ne derece ve neye göre....Hep güzel havalar mı  olumlu düşündürür, arttırır sevincimizi. Her zaman değil. Çünkü  bakışı değişenin, gördükleri de değişir. Zira kara kışta  kardelenlerin ya da karın beyazlığının  ne anlattığını,  herkes duyamaz, göremez. Ama bununla birlikte güneşli bir günde, berrak, cıvıldayan  nehire bakarken hoş duygulara kapılmak ta en doğalındandır insanlık hallerinin. Ve insanın güzel şeyler tasavvur edebilmesi için, bazen güzel şeyleri görmesi de gerekir.
 Umulur ki  havanın bize tesiri,  hayatımıza her durumda olumlu yansısın.Özellikle şimdilerde baharı, hemen ardından  hayatımızın yeni yazını çoşkuyla karşılamak ve en güzel haliyle anlamlandırmak  zamanı....

....

Coppola'nın filminde, otuz yaşında olduğunu söyleyen kişiye, bir başkası der ki: '' Desene,  ömründen otuz yaz  geçmiş...''
 Çiçeklenen toprak, ışıldayan gökyüzü, ısınan hava daha bir başka yaşama sevincini uyandıran yazlar  geçmiş ömründen.  Kimilerine göre ise otuz  yazın  olduğu yerde  otuz da kış varmış  o ömürde denebilir.  Bu yolda devam edip, altı ay kışın altı ay gecenin olduğu coğrafyalar, bedenler, gelebilir akla. ki doğrudur da.  Fakat unutmayalım ki dünya 365 gün  24 saat  güneşten hep ışık alır, daima. Yani altı ay sonra yaz, altı ay sonra gündüz olacak demektir o beldelerde. o ruhlarda.
Ömrü hayatınızda olaki kışınız, karanlığınız var ise,  size karanlık olan saatlerde de ışık var ve vakti geldiğinde  size de ulaşacaktır.

 

Sinem KAAN

06.05.2012

 

Yorum ekle

Hakaret, tehdit içeren, çok kısa ve anlamsız,konu ile ilgili olmayan yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile