340 kuş türü poz verecek | Yazdır |

Canlı popülasyonları ve çeşitlilikleriyle doğal bir müze olan Kızılırmak Deltası'nın, daha etkin bir şekilde tanıtımının sağlanması amacıyla fotoğrafçıların ziyaretine açılacağı belirtildi.
 Fotoğrafçılar deltada bulunan 340 kuş türünü fotoğraflamaya çalışacak.


Samsun Valiliği koordinesinde Çevre ve Orman İl Müdürlüğü organizesinde 29 Nisan�1 Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 'Fotosafari Etkinliği'ne çok sayıda fotoğrafçının katılması bekleniyor.

Karadeniz Bölgesi'nde doğallığını koruyan en büyük ve en önemli sulak alanların başında yer alan Kızılırmak Deltası, Bafra, 19 Mayıs, Alaçam, Yakakent ilçelerini kapsayan toplam 56 bin hektar alanı kaplıyor.

Deltanın 22 bin hektarlık kısmı1998'de �Ramsar Alanı", 5 bin174 hektar genişliğindeki alanı ise 2005'de Bakanlar Kurulu'nca �Yaban Hayatı Geliştirme Sahası� olarak ilan edilmişti.

Kızılırmak Deltası aynı zamanda yılkı atlarına, su samurlarına ve yöre halkının mandalarına da ev sahipliği yaparken, deltanın su basar nitelikteki 'Galeriç Ormanları' da ziyaretçilere görsel bir şölen sunuyor.

Kızılırmak Deltası, önemli kuş alanı statüsünde olup 340 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Bünyesinde dikkuyruk, balık kartalı, tepeli pelikan gibi nesli tehlike altında bulunan türlerin de barındığı delta; Ramsar, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, sit gibi koruma statülerine sahip, sadece kuş türleri açısından değil, birçok bitki açısından da önemli bir yer olarak biliniyor.

Türkiye'de bulunan 457 kuş türünden 340'ı deltada tespit edilirken, bunlardan 140 adedinin deltada ürediği, tüm dünyada nesli tehlike altında olan 24 adet kuş türünün 15'inin de deltada görüldüğü kaydedildi.(
 

Yorum ekle

Hakaret, tehdit içeren, çok kısa ve anlamsız,konu ile ilgili olmayan yorumlar kesinlikle yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile