Adım adım süper lige…

Samsunspor zorda olsa önemli bir engeli geride bırakarak adım adım süper lig yolunda en güçlü aday olduğunu gösterdi.

Maça baktığımızda gerçektende zorluk derecesi yüksekti. Çünkü Altay takımı disiplinli oynayan, çok koşan, mücadele eden ülkenin ve ligin köklü takımlarından biridir. Bakmayın Tavşanlı Linyit’e içerde yenildiğine…

 Doksan dakika heyecanlı, stresli ve tempolu geçti. İlk yarı iki takımda birbirlerine üstünlük sağlayamazken ikinci yarı Samsunspor seyircinin o müthiş desteği ile oyunun büyük bölümünü Altay sahasında oynadı.

Savunmanın merkezini çakılı tutup beklerini ileri çıkaran Samsunspor orta sahada da kalabalık olunca daha çok topla oynayan taraf oldu. Ancak ileri çıkışlarda zorlandı. Çünkü Ufuk’ta Murat’ta takımı ileri taşıyamadı.

Yüksek Altay savunmasına karşı hücumların göbekten yapılması, Bliy’nin her atakta kenara çıkıp top almaya çalışması, Zenke’nin top tutamayışı ve pas hataları takımı olumsuz etkilerken maçın yıldızı Hakan Bayraktar ve müthiş mücadele eden koşan Murat’ın çabalarını sonuçsuz bıraktı.

Altay takımının kontrataklarını Samsunspor savunması pozisyon hatası yapmadan iyi müdahalelerle engellediler… Yıldızı parlayan genç Kemal savunmanın balansı gibiydi…

İkinci yarı maçın kazanılması adına risk alıp Turgay’ı çıkarıp Ağabetu’yu oyuna alan Samsunspor Murat’ı ortaya çekip kenarları kullanmaya başlayınca ataklar etkili olmaya başladı. Aziz’in de girmesiyle oyun tamamen kontrol altına alınmış oldu. Önceden yapılması gereken sağlı sollu girişimler Altay takımını bunalttı. Zenke daha iyi oynamaya, daha çok hareketli olmaya başladı.

İlk yarı gelişen cılız ataklar bu defa fırtınaya dönüştü. Nitekim birkaç şut denemesinden sonra günün çalışkan isimlerinden Murat Samsunspor’u galibiyete taşıdı.

Sonuç itibarıyla Samsunspor rakiplerinin kaybetmesiyle hem puanları kazandı hem moral kazandı hem de eksiklerini gördü.

Bence Samsunspor mutlaka kenar hücumlarını ön plana çıkarmalı ve öyle oynamalı. Bir de önde oynayan oyuncuların bir arada birlikte antrenmanda maçta organizasyonlarla çalışmalıdırlar…

Mücadeleden oyundan kazanma isteğinden dolayı kutlarım. Adım adım süper lige doğru yola devam…

Fedayi AKSOY

30.01.2011