Amisos Tepesi

Amisos tepesi Samsun’un bilinen en eski yerleşim yerlerinden bir tanesidir. İlk olarak maden arayan kişiler tarafından tarihi kalıntılar bulunmuştur. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar sonrasında tarihi alan modern yöntemlerle düzenlemiştir. Tarihi özellikleri ve keyifli vakit geçirilebilecek özelliklere sahip Amisos tepesi Samsun’un görülmesi gereken noktalarının başında gelmektedir.

Amisos Kral Mezarları
Ağaçların içerisinde yapılmış ahşap yollar üzerinde yürürken Amisos aile mezarı ve hazinesinin bulunduğu yerleri görebilirsiniz. Belirli dönemlerde ziyarete açılan mezarlardan birinin erkek mezarı Pontus krallığının en üst düzeyindeki yöneticisine (kral, komutan, prens gibi) diğerinin bayan mezarı olup bu ünlü kişinin eşine ait olabileceği ve sonuncusunun da kızlarına ait olabileceği düşünülüyor.

Amisos Kafe Restoran Tel: +90 (362) 455 06 54
Yapmış olduğunuz gezi sonrasında geri dönmeden önce deniz ve Atakum manzaralı yemek yemelisiniz. Türkiye’nin geleneksel yemeklerini Amisos Restoranda yapılan en lezzetli şekliyle yiyebilirsiniz. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen restorana özgü Amisos pide gibi özel yemekleri de çok beğeneceksiniz.

Amisos Tepesi Ulaşım
Amisos tepesine nasıl çıkılır sorusunun cevabı sizin ziyaret etme isteğinizi arttıracaktır. Samsun’un en güzel noktalarından birisi olan Amisos tepesine üç farklı şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. En kolay ve en çok tercih edilen ulaşım şekli dolmuş ve arabalardır. Ancak farklı ulaşım araçları ile hem seyahatinizin tadını çıkartabilir hem de tepeye ulaşabilirsiniz.

Teleferik 
Batı park diye isimlendirilen bölgedeki tek teleferik (Samsun’daki tek teleferik) ile ulaşım mümkündür. Bir ucu Batı Park’da bulunan teleferiğin diğer ucu Amisos tepesinde bulunuyor. Hem teleferik heyecanı yaşarken hem de deniz ve Samsun manzarasını seyrederek kısa bir süre içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Raylı Sistem
Raylı sistem hattına binip Baruthane durağında indiğinizde yürüme olarak da 15-20 dakika içerisinde ulaşım sağlamanız mümkün. Özel olarak yapılmış yürüyüş yolu sayesinde hem yeşilliklerin arasında doğa ile iç içe hem de eşsiz manzarayı seyrederek ulaşmış olacaksınız.

Amazon Köyü

Efsane Kadın Savaşçı Amazonlar

Amisos Tepesi diğer yazıları