Bir tokat da İlkadım’dan

Esnaf özellikle de Samsun esnafı böylesine zor bir süreçten geçerken üstüne üstüne gidilmesi hiç kimse için fayda sağlamayacaktır.

İlkadım Belediyesinin yaptığı uygulamanın yanlış olduğunu söylemek doğru değil ama bu uygulamanın esnafın en zor döneminde yapılması yanlıştır. Zamanlama hatası vardır,bir çok esnafın kepenk kapattığı bir çoğununda ayakta kalma savaşı verdiği bu dönemde kaldırımları biraz daha fazla ürün satışı yapmak niyeti ile kullanan esnafa ağır bir tokattır.

Söz konusu olan kaldırımlar yayalar içindir buna kimsenin itirazı olamazda,ancak Samsunda araçların dahi park ettiği bu kaldırımları düzene koymak için esnafın mağdur edilmemesi gerekir düşüncesindeyim.

Bu düzenleme önce araçlardan başlamalıydı..Bunları söylerken ”kanun neyse o” diyen ve buna gönülden inan bir kişiyim.Ama sözkonusu olan evine ekmek götürme derdinde hayatını çeşitli zorluklarla sürdürmeye çalışan kişiler olunca insiyatif kanunlarınıda unutmamak gerek.

Eğer ben illaki de bu uygulamayı yapacağım derseniz zor durumda olan esnafada bir destek,öneri yada şehir içi piyasasını canlandıracak bir takım uygulamalar yapın,girişimlerde bulunun derim.Hiç bir esnaf zevk için kaldırıma ürün koymaz.

Sonuçta bu esnaf ödeyebildiği kadar vergilerini ödüyor,bu gidişle ortada vergi ödeyecek esnaf kalmayacak çünkü hepsi dükkanlarını kapatmak zorunda kalacaklar.

Kartal ÖZKALENDER
20.10.2009