GERİLİMLİ MAÇ….

İlk yarının son haftasında Samsunspor deplasmanda lideri yenerek, 9 puanlık bir maç kazandı ve hedefe tamamen ortak oldu.

Maça her yönü ile iyi başlayan Samsunspor, ilk dakikadan itibaren tempoyu artırıp sağlı sollu ataklarla Rize takımına baskı kurup, oyunun kontrolünü eline geçirdi. Fizik gücü, direnci yüksek olan Rize takımı buna cevap veremedi.

Samsunspor’un orta saha oyuncularının alanları iyi kapatmalarının zamanında baskı yapmaları Rizespor’a atak yapma şansı vermedi.

Rezespor özellikle ilk yarı sadece ikinci bölgeye kadar gelebildi. Savunmada Kenan ve Kemal’in savunma merkezine set kurup beklerin kademelerini yapması, ortada Hakan’ın top tutup atak organizasyonlarını hazırlaması, Murat’ın Turgay’ın presi ve hücuma destekleri, hucum bölgesinde Zenke, Agbetu ve Aziz’in hareketli oluşu takım oyununu öne çıkardı.
Özellikle Zenke ve Aziz’in süratli, yırtıcı bir okadarda kazanma isteğinin olması Samsunspor’u öne çıkaran unsurlardı. Pek fazla pozisyon bulunmasada oyun olarakta mücadele olarakta Samsunspor daha üstündü.

Kısaca, gerilimli, tempolu, heyecanlı bir karşılaşma oldu. Hedefe ulaşmada büyük bir engel geçilmiş oldu. Maça damgasını vuranlar ise Zenke ve Hakan Bayraktar’dı.
Bu arada, Samsunspor taraftarına stadyum dışında saldıran, otobüsünün camlarını kıran Çaykur Rizesporlu taraftarları kınışyorum. Bir o kadarda Çaykur Rizespor yöneticilerini de kınıyorum. 

Fedayi AKSOY 20.12.2010