İlk yarı? İkinci yarı vasat!…

Samsunspor ilk yarı Bank Asya liginden kurtulamamış görünürken ikinci yarı Hakan Bayraktarın oyuna girmesiyle toparlanmış bir takım görüntüsü çizdi.İlk yarıda  sadece savunma yapmasına rağmen Ankaragücü hücumcularına çok pozisyon veren Samsunspor kalesinde gölü görünce daha çok hata yapmaya başladı.
3:4:3 sistemiyle başlayan Samsunspor’un oyun alanına bu sistemle ilgili hiçbir şey yansıtmadığı görüldü. Henüz daha süper lig havasının oturmadığı da her halinden belli oldu. Savunmadan çıkışlar ağır -dağınık, orta alan organizesiz ve ağır olurken  takımı ileri taşıyacak oyuncu yoktu. Hoca her ne kadar fizik olarak hazırız dediyse de baskı anlamında bir şey görülmedi. Savunma oyuncuları orta alana bile çıkamayıp Ankaragücü’nün sağdan, soldan, göbekten organize ataklarına karşı çaresiz duruma düştüler. Rakip savunmasını önde kurup aynı hat üzerinde olmasına rağmen Zenke’ye bir tek ara pası atılmadı. Ayrıca Zenke’de Ankaragücü savunması arsında eridi. İlk yarıda görüldü ki, Ankaragücü fizik olarak ta oyun olarak ta Samsunspor’dan kat kat iyiydi.
İkinci yarı merkez savunmaya Valdomiro, orta alana Hakan Bayraktar,hücum bölgesine de Burak dahil olunca daha derli toplu olmaya başladı.Bu defa hem savunma hem hücum yaptı.Pozisyon vermeden pozisyon buldu.Zenke ve Domingez etkili olmaya başladı.Nitekim 56.dakikada Domingez durumu 1:1 yaptı.Takım gibi oynanmaya başlansa da Samsunspor’un lige hazır olmadığı hocanın da olağanüstü bir arayış içinde olduğu gözlendi.ilk yarı ve ikinci yarı oynanan oyunu lige endekslersek Samsunspor’un işinin hayli zor olduğunu söyleyebiliriz.Şunun altını çizmeliyim ki bugünkü şartlarda Hakan Bayraktar takımın olmazsa olmazıdır ve sağda değil ortada oynamalıdır.Selim’de Murat’ta top alamıyor aldıkları topları da kullanamıyorlar.Ön taraftaki oyuncuları da ileri taşıyamıyorlar.
Özetle taşlar yerine oturmalı sistemin bir an evvel işlerliğini sahaya yansıtarak oynanacak sistem bir ritm’e girmelidir. Transferlere gelince, şu oyuncu da iyi ki alınmış denecek oyuncu göremedim.
Umarım ileride daha iyi olur. Yoksa iş zor…

Fedayi AKSOY

06.08.2011