Kaybetmemek adına…

Hafta içinde kamuoyunun zor maç olacak düşüncesi doğru oldu ve şampiyonluğa giden yola bir puanla devam edildi.

Kuşkusuz dün ve bugün gündüz oynanan maçların sonuçları oyuncuları hatta taraftarı etkilemiş görüldü.Çünkü Samsunspor’un planı  kazanmaktan öte  kaybetmemek üzerine kurulu gibiydi.

Aslında doğru olanda buydu.Beraberliğin yanında  takipçilerinin kaybettikleri puanlardan sağladığı avantaj ile de haftanın en karlı takımı oldu.

Hatta öyle oldu ki lig teki alınan diğer sonuçlar  bir puandan daha anlamlı hale geldi.

Maça baktığımızda;Samsunspor’un önceki maçlara nazaran kazanma saldırganlığı yoktu.Bunda hem bulunduğu konum hemde usta bir takıma karşı final niteliğinde bir maç oynamasının rolü vardı.Öncelikle kaybetmek istemedi.Yakalanacak kontraataklarla sonuca gitmek istedi Samsunspor…

Erciyes takımı da oyunu genişliğine oynayarak topu ve alanı iyi kullandı.Ortada Özgür’le Hakan Bayraktar’ı, ilerde Veli Kızılkaya ilede Zenke’yi sıkı markajla etkisizleştirdi.

Samsunspor’a kontra verir gibi oynamaya çalışıp çok çabuk önlemini aldı.Yani Samsunspor’un kontrası onlar için dezavantaj olmadı.

Samsunspor’un  kenara taşıdığı her top tehlike oldu.Ancak bu durumu fark eden Erciyes takımı topu kenara taşıtmayıp göbeğe zorladı.Orayı da iyi kapayınca Samsunspor mecburen Zenke ve Ağbetu’uya yüksek toplar atmak zorunda kaldılar.

Alan geniş olunca Turgay ve Murat bu alanları kat etmeye başladı.Top taşıyıp pas hataları yaptılar.Ufuk’un içeri driplinlerine destek gelmeyince hücum zenginliği de az oldu.Beklerin önceki maçlara gore oyuna katılımları da az olunca ortaya savunmacı bir takım çıktı.

Oyun vasat olsada alınan bir puan son derece önemli olmuştur.Kaybetmemek adına ortaya konan mücadeleden dolayı oyuncuları kutlamak gerektiğini düşünüyorum.Hayırlı olsun’’SÜPER LİG’’…

Fedayi AKSOY

17.04.2011