Lider gibiydi…

Lider gibiydi…

Bu tür maçları bir türlü istediği gibi oynayıp kazanamayan Samsunspor bu defa hem iyi oynadı hemde kazandı. Gerek takım olarak gerekse taraftar olarak lider gibiydi adeta…

Maça baktığımda ilk gözüme çarpan her zaman eleştirdiğim oyun anlayışı ve görev dağılımının doğru zamanda doğru yerde yapılmadığıydı…

Ancak bu maçta ilk defa savunmasıyla, orta sahasıyla, hücum bölgesiyle takım bütünlüğünde uyumlu ve özgüvenle oynayan bir Samsunspor vardı sahada…

 Gerçekten de her yönüyle süper lige yakışır bir tablo çizerek bu takımın yerinin Bank Asya ligi olmadığını haykırırcasına lideri net bir skorla yendi.

Taraftarlarların da olaganüstü desteği bunu açıkça gösterdi.

Teknik olarak bakıldığında da, Samsunspor oyuna tempolu başladı, tempo heyecanı ve golleri getirdi.

Savunmanın merkezindeki Kemal ve Ersin çakılı oynarken beklerin hücuma katkısı son derece etkili oldu. Kemal ve Ersin tüm yüksek topları alırken orta saha ile uyum içinde oldular.

Orta sahada her zaman ki gibi Hakan top tutup organize ataklar geliştirerek hücumdaki Zenke ve Agbetu’ya direk paslar attı. Zaman zaman da kontraatak yapıldı. Güzel olan taraf bu atılan toplara Murat ve Ufuk’un da destek vermesiydi.

Maça tempo getiren, müthiş oynayan, mücadele eden Agbetu ve Zenke linyit savunmasını hem baskı altında tuttu hemde gol yaptılar. Hele Zenke’nin topu rakibinden alışı götürüşü ve gol yapması görülmeye değerdi.

Hocaya diyeceğim odur ki demekki kanatları doğru zamanda doğru kullandığınız takdirde oluyormuş. Kapalı savunmaya göbekte kısa verkaçlarla şut pozisyonuna giriş oluyormuş. Yoksa sorun başka yerlerde aranmamalıdır.

Taraftarın maç boyu müthiş desteği kentin süper lig isteğini ne kadar çok arzuladığını bir kez daha gösterdi. Çok önemli bir maç kazanıldı. Kimselerin bunu gölgelemeye hakkı yoktur. Başarı hepimizi sevindirir- sevindiriyor.

Bu bakımdan oyuncuları, teknik heyeti, taraftarı hatta bütünlük içindeki çalışmalarıyla yönetenleri yürekten kutluyorum.

Fedayi AKSOY

12.02.2011