Maç 75 ‘te bitti…!

Öncelikle Samsunspor’u kazandığından ve spor etiğine yakışır davranışından, Diyarbakırspor’u da centilmenliğinden, misafirperliğinden dolayı kutlarım.


Bu maç Samsunspor açısından özellikliydi. Çünkü Diyarbakırspor zaten küme düşmüş bir takımdı…


Öyle de olsa pekte kolay değildir lider olup ta bu tür maçları oynamak…


Bu bakımdan Samsunspor’un ilk yarıdaki oyununu normal karşılamak gerek…


Ancak hedefe yaklaşırken oyuncuların taraftarın, yöneticilerin, kentin; arzu, istek, liderlik, şampiyonluk vb. gibi kavramlara, iç ve dış dirençlere uyum gösterecek davranışlar sergilemeleri gerekmektedir. Özellikle futbolcuların irade güçlerinin çok iyi olmasına ihtiyaç vardır. Her tür baskıya hazırlıklı olmaları en önemli özellikleri olmalıdır.


Maça kısaca değinecek olursak; ilk yarı Samsunspor’un Diyarbakır sahasında oynamasına rağmen oyun olarak ta fizik olarak ta Agbetu’nun kaçırdığı pozisyon dışında gözle görülür bir üstünlüğü yoktu. Savunma rahat olmasına rağmen genç oyuncular karşısında zaman zaman zorlandı.


Ortada Hakan Bayraktar ve Murat oyunu tutamadı. Kenarlara yıkıp ortalar veya paslar yapılmadı. Diyarbakır savunmasının aralarına, arkasına derin toplar atıp Zenke ve Agbetu’u pozisyona sokulamadı. Dilaver oyunda kaldığı sürede 10metrelik alanda oynadı. Hücuma hiç katkı vermedi. Top taşıdı kaybetti.


Bunlar olmayınca Zenke,Agbetu,Dilaver ve Ufuk gazozuna oynar gibi ataklar yaptılar. Zaman zaman da yukarda belirttiğim normal karşıladığımız oyunun dışına çıkarak ilk yarıda gol yapamamaları bizleri, taraftarları oldukça korkuttu.


İkinci yarı biraz daha toparlanan, hareketlenen Samsunspor’da Turgay’ın oyuna girmesiyle tempo arttı, Hakan rahatladı topu daha iyi kullanmaya başladı. Ön tarafa daha çok baskı oldu, top daha çok Samsunspor’da kaldı.


İkinci yarıda Samsunspor arkaya tek top atarak Agbetu’yu pozisyona sokup golü buldu.


Ben de kenardan gelinirse olacak derken, Zenke ile 2.si, 3.sü, Agbetu 4, de Bily ile de 5.si geldi. Böyle olunca da Diyarbakır’lı genç oyuncuların fizik gücü düştü.Maçta zaten 75.Dakikada bitti. Kalan 15 dakika ise bitse de gitsek gibi oynandı.


Ancak dikkat çekilmesi gereken handikap, takım öyle oldu ki havasını bulmadan oynayamamaya başladı.


Bir başka handikap da savunmanın merkezindeki Kenan –Ersin’in aynı özellikleri taşımasıdır. Bu da dikkat edilmesi gereken olumsuzluklardan biri gibi görünmektedir. Hedef 60 puandır.Mersin’în yenilmesi,Ordu-Bolu beraberliği de yağlı börek oldu.Tebrikler başarılar.


 Fedayi AKSOY

27.03.2011