Organik veriler

Sokağa çıktığımızda bir esnaf önünden geçmemiz olağandır,samimi olduğumuz dostlarımız hatta esnaf akrabalarımız da vardır.

Sokaktaki ekonomik görünümün kısa ve öz özetini esnaftan sorabiliriz, çünkü bir çeşit göstergedir esnafın söylediği çoğu zaman şaşkınlık yaratsa da doğru çıkar…Pratikte ortalama bir sonuca ulaşmamız için en kestirme yoldur bu.

Birkaç esnafla konuşmamın sonucunu aktarmak istedim bu satırlarla. Değişik sektörleden küçük ve orta esnaflardan, arkadaşlarımız ve abilerimiz de var içlerinde.

Durum vahim! Onlar böyle söyledi, ağız birliği etmişcesine.30 yıllık bir esnafın söyledikleri düşündüren cinstendi;”çok ekonomik krizler gördüm ama böylesini ne gördüm ne yaşadım” diyordu.

Özellikle bizler en büyük darbeyi aldık bu krizden diyen esnaf amca;esnaf olarak kendimizi sahipsiz hissediyoruz verilen krediler faydasız kredi vermek yerine daha köklü çözümler gerek diyor ve esnafın birçoğunun kirasını ödeme zorluğu içinde olduğunu faturaların son ödeme tarihine kadar ödenemediği,iki üç fatura birikip öyle ödendiği ve bunlar gibi bir çok sorunun kepenk kapattırdığını söyleyen otuz yıllık esnaf haksız da değildi.Sokaklara baktım ve çoğalan boş dükkanları gördükçe anladım ne söylenmeye çalışıldığını. …

Kredi vermek yerine köklü çözüm girişimleri olmalı yani halkın cebine daha fazla para girmeli emekli memur işçi vs.bunların cebinde para olmalı ki alışveriş yapsın.

Esnafın raflarını doldurma problemi yok satış problemi var!

Esnafın işgücü temini problemi de yok işe ihtiyacı var!

Sanayi esnafı ise ayrı bir dertli, örneğin oto tamir ve servis işi yapanlar ötv nin vurduğu darbenin izlerini taşıdıklarını söylemekteler.Eski arabaların piyasadan toplanması ile düşük olan işlerine bir darbe de bu sebepten gelmiş. …

Büyük marketlere saat sınırlaması getirilmeli ve şehir dışına gönderilmeli,(şehir merkezinden uzaklaştırılmalı) bazı büyük marketler çok geniş alanlarda farklı sektör ürünlerini satışa sunmaktadır bu haksız rekabet olarak küçük esnafı eziyor. Buna bir çözüm getirilmesi kaçınılmaz olmakla birlikte gereklidir.Bir çok problem ve çözüm önerisi var bunlar zaten çokça yazıldı dile getirildi.Değişen bir şey yok! Gerçek olan ise hala esnaf perişan!Zaten başka bir sektörde iş bulabilen esnaf, esnaflığı hiç düşünmeden bırakıyor.Kapatmak zorunda kalan ise işini kaybetmiş oluyor.

Oysaki kendi imkanları ile kendilerine ve yanlarında çalışmakta olanlara istihdam yaratmış bu kişilere daha çok destek verilmeli daha yapıcı çözümler uygulamaya çok hızlı bir şekilde geçilmelidir.

Son bir öneri olarak; esnaf, hatta Türk halkı demek daha doğru olacaktır, fırsatçı bankaların sömürüsünden kurtarılmalıdır,bilinçsiz olan insanları,esnafı ise suçlamak azarlamak yerine bilinçlendirmek daha faydalı olacağı kanaatindeyim.Aksi takdirde sokak verileri(organik veriler) gösteriyor ki önümüzdeki birkaç ay içinde olumlu bir gelişme olmaması durumunda işsizler ordusuna binlerce esnaf daha katılacak hem de borçları ile birlikte…

05.10.2009
Erdal YAVUZ