Oyun iyi olunca….

Oyun ,Orduspor maçı öncesi ortaya çıkan o müthiş ambianstan yoksun başladı.Sanki bir umutsuzluk vardı taraftarda…Ama dakikalar ilerledikçe sayıları az da olsa seyirci – oyuncu bütünleşmesi kendiliğinden bir sinerji çıkardı bu da golleri getirdi.

 Oyun temposuz ama iyi başladı.Belliki geçen haftanın olumsuz yankıları oyuncuları daha kontrollü oynamaya zorladı.

Samsunspor hücum gücü yüksek bir oyuncu grubuyla oynadı.Sanki 4:3:3 niteliğinde gibiydi.Ancak her zaman eleştirip böyle oynamasını istediğim Abdülaziz oyunun her iki yanını iyi oynayıp iyide mücadele edince dinamik bir orta saha ve hücum zenginliğini ortaya çıkardı. Sadece 4’ü gol yapılabildi.İlk Defa Aziz ve Zenke doğru kullanıldı.Takımı hareketlendiren Aziz ve Zenke’ye  Agebetu’nun  gayreti ,Hakan‘ın ortadaki liderliği,Murat’ın mücadelesi,Turgay’ın kesiciliği,Kemal ve Kenan’ın müdahaleleri ,yüksek top başarıları,Adem ve Orhan’ın hücum ve savunmadaki katkıları ,kaleci Ahmet’in oyuna elle başlaması takım oyunuyla alakalı görmek istediklerimizdi…

Samsunspor her zaman olduğu gibi orta sahayı çok çabuk geçip hücum bölgesine geldiğinde organize olamıyordu.İlk 10 dakika  yine öyle oldu.Ama ilerleyen dakikalarda bunu çok adamla destekleyince G.Antep Belediye savunmasının dengesi bozuldu.Rakip savunmanın arasına ,arkasına atılan toplarla golleri bulan Samsunspor tempoyu artırınca daha da baskılı oldu.Daha çok pas yapan G.Antep Belediye takımına göre, Samsunspor etkili paslar yapıp ataklar geliştirdi.G.Antep Belediye’nin ileri çıkışlarında Zenke,Aziz ve Agabetu’nun önde baskıcı olmaları takım savunmasına büyük katkı verdi.65.dakidan sonra kısa süreli düşüş yaşansada hemen toparlandı.

Aslında maç öncesi Samsunspor savunmayı öne çıkarıp hücum bölgesiyle arasını fazla açmaz ortasahayı hep birlikte çabuk geçer, sağlı sollu ataklarla hücumda çoğalarak oyunu rakip sahaya yıkıp oyunun kontrolünü eline geçirir,biraz da süratli oynarsa G.Antep Belediye‘ye üstünlük saglar ve kazanır diye düşünmüştüm kısmende öyle oldu.

Kısaca:Samsunspor ‚da Tempo ve konsantre kaybı olmadı.Rakibi presle kendi alanından çıkarmadılar.Orta alanı çabuk geçtiler Orta saha savunmayı iyi yapınca pozisyon verilmedi. Biraz tempo yapınca da rakibin genel dengesi bozuldu.Oyunda iyi oldu skorda.

Şunu bilmek lazım ,her takım kazanmak ister ve mücadele eder…Önemli olan takım bütünlüğüdür,oyundaki organizasyonlardır.Kim iyi yaparsa o kazanır.Bugün Samsunspor iyi yaptı ve kazandı. Bu bakımdan oyuncuları sorumlu davranışlarından, iyi oyunlarından, mücadelelerinden vede aldıkları skordan dolayı kutluyorum. Demek ki oyun iyi olunca skor arkasından gelmekte…

Son dakika!!!! Kalpar hoca istafa etti.Doğrusu şaşırmadım.Kendisini bugünkü maçtan dolayı kutluyor sağlıklı huzurlu günler diliyorum.Emeği geçmedi desek yalan olur.

Fedayi AKSOY

12.12.2010