Rehavetin Fazlası…

Rehavetin Fazlası…

Bu maç ,Orduspor’un play-of oynayacak gruptan kopmaması, Samsunspor’unda  şampiyonluğa bir adım daha demesi  bakımından kaybetmemesi gereken  bir maç niteliğindeydi.

Ancak Samsunspor sanki şampiyon olmuş edasında göründü.Oyuncuların üzerinde olabildiğinden fazla rahatlık vardı.

Buna karşın Orduspor oyuna daha istekli arzulu daha hazır başladı.Henüz oyunun başlarında Samsunspor’u baskı altına alıp birde gol buldular.Golün erken gelmesi onlar için dezavantaj olduysada ilk yarı Samsunspor’a pozisyon vermediler.İkinci gol için yüklenselerde maç boyu ayakta kalan Samsunspor geri dörtlüsü buna geçit vermedi.

Samsunspor’a gelince,oyuna kontrollü başlayayım darken beklenmedik bir gol yedi.

İlk yarı itibarıyla ne beklerini öne çıkarabildi,ne kanatları doğru kullanabildi ne de hücum organizasyonlarını yapabildi.Zaten kanatlarının biri kırık,diğeri büküktü çünkü Musa’nın yürüyecek hali yoktu.Bence yanlış tercihti.Ufuk ise köşede sıkışıp kaldı. Sadece top kazandığında içeri dripling yaptı o kadar… Ortada Murat ve Turgay müdacele etmekle yetindiler.Öyle top tutup organize olalım düşüncesinde de değillerdi.Üstelik kanatları kırık oynadılar.Birde kazandıkları topları taşımaları hata yapmalarına neden oldu. Dönen topları da alamayınca orta sahayı tamamen Orduspor’a kaptırdılar.Murat’ın yüreğiyle oynamasına rağmen kendi alanını terk edip herşeyi kendi halletme düşüncesi Samsunsopr’un dezavantajı oldu.

Böyle olunca Samsunspor hücumlarını yüksekten yaparak  doğaçlamaya bıraktı.Zenke ve Agbetu’u ilerde top tutamadı,tuttuğu anlarda da geriden destek gelmedi.Yine ilk yarıdaki en belirgin hata savunma ile hücum arasındaki mesafenin uzunluğu oldu.  

Ancak ikinci yarı rehavetten uyanan bir Samsunspor vardı sahada…

Her ne kadar iyi oynamasa da istek arzu bu devrede daha fazla idi.Rakip kalede daha fazla göründü.Zenke daha çok istedi.Oyun organizesiz doğaçlama gibi görünsede net bir Samsunspor üstünlüğü vardı.Bu deverede bekler özellikle Orhan’ın ileri çıkışları Samsunspor’u hücuma taşıdı.Nitekim oyunun son bölümlerinde Orduspor oyundan düştü daha çok hata yaptı.Sadece kontra ile gelmeye çalıştı.

Sonuç olarak Samsunspor vasat bir oyun oynasa da bir kahraman çıkarıp maçı kazanmasını bildi.Ancak Agbetu’nun çıkmasına bir anlam veremedim.Koşup, mücadele edip takımı ileri taşıyordu üstelik te yorulmamıştı.

Ayrıca görüldüki ; genel oyuna baktığımızda Hakan Bayraktar meğer takıma neler katıyormuş…

Güngören maçı sonrası bayram havası eseceğini düşünüyor,hayırlı olsun ‘’SÜPER LİG’’ diyorum.

Fedayi AKSOY

24.04.2011