Ruhun havası

Mevsimlerin, havaların insan psikolojisi üzerinde tesirlerinin olduğunu çoğumuz söyleyebiliriz. Bulutlu günlerde, güneş ışığını bonkörce göremediğimiz zaman, daha içe kapanık, yağmurlu havalarda daha bir hüzünlü olmaya meyilleniriz. Bazen bir rüzgarın, havayı etkilemesi gibi , duyguyu da düşünceyi de değiştirmesi muhtemeldir. Bu meyiller ki şaire, Orhan Veli’ye ; ” beni bu havalar mahvetti… ” ya da ” her gün bu kadar güzel mi bu gökyüzü …” dedirtir.

Bugün ruhbilimi insanların duygu durumlarının mevsimlere göre değiştiğini söyleyerek, ayrıca bir tanımlama yapıyor. Kimi ileri derece kış depresyonundan muzdarip olanlara belli bir dalgaboyunda ışık tedavisini öneriyor.Bu ışığın sabah saatlerinde verilerek kısa sürede olumlu sonuç alındığı söyleniyor.

İnsan çok şeyden etkilenebilir tabii . Her   yeni günün havası da  ısısı da, ışığı da,ruh halini etkiliyor. Ama ne derece ve neye göre….Hep güzel havalar mı  olumlu düşündürür, arttırır sevincimizi. Her zaman değil. Çünkü  bakışı değişenin, gördükleri de değişir. Zira kara kışta  kardelenlerin ya da karın beyazlığının  ne anlattığını,  herkes duyamaz, göremez. Ama bununla birlikte güneşli bir günde, berrak, cıvıldayan  nehire bakarken hoş duygulara kapılmak ta en doğalındandır insanlık hallerinin. Ve insanın güzel şeyler tasavvur edebilmesi için, bazen güzel şeyleri görmesi de gerekir.

Umulur ki havanın bize tesiri, hayatımıza her durumda olumlu yansısın.Özellikle şimdilerde baharı, hemen ardından hayatımızın yeni yazını çoşkuyla karşılamak ve en güzel haliyle anlamlandırmak zamanı….

Coppola’nın filminde, otuz yaşında olduğunu söyleyen kişiye, bir başkası der ki: ” Desene, ömründen otuz yaz geçmiş…”

Çiçeklenen toprak, ışıldayan gökyüzü, ısınan hava daha bir başka yaşama sevincini uyandıran yazlar geçmiş ömründen. Kimilerine göre ise otuz yazın olduğu yerde otuz da kış varmış o ömürde denebilir. Bu yolda devam edip, altı ay kışın altı ay gecenin olduğu coğrafyalar, bedenler, gelebilir akla. ki doğrudur da. Fakat unutmayalım ki dünya 365 gün 24 saat güneşten hep ışık alır, daima. Yani altı ay sonra yaz, altı ay sonra gündüz olacak demektir o beldelerde. o ruhlarda. Ömrü hayatınızda olaki kışınız, karanlığınız var ise, size karanlık olan saatlerde de ışık var ve vakti geldiğinde size de ulaşacaktır.

Sinem KAAN
06.05.2012