Samsun’da var! Türkiye’de var!

”Samsun’da var samsun için al” bu kampanya başladı ve samsun’da yaşayan herkese faydalı olacaktır.. Samsun şehrimizde üretilen ürünlere talep arttıkça isdihdam da artacaktır. İşverenlerin işleri ne kadar büyürse çalıştırdıkları insan sayısıda o orantıda artacaktır. Bu kampanyayı fikir olarak öne çıkaran destekleyen herkesin sevabı büyüktür. Ekmek, aş vermek, iyi oluşumlara vesile olmak ne kadar önemli, ne kadar kalıcı bir iş …. Özellikle şehrin ileri gelenlerinin, kampanyayı reklamını da yaparak desteklemeleri çok güzel. Buna samsunlu ünlülerin de destek olması da eklenirse veya en azından fikirleri sorulabilirse bu kampanya, daha da çok ses getirir….

Aslın daha çok kampanyalara tanıtımlara ihtiyaçımız var..

Mesela mı? Trafik kuralları,ahlak kuralları,şehir kültürü,insani hak-hukuk kuralları vs.. Bu konular çok ama çok önemli, bunlar içinde kampanyalar olamaz mı? Örneğin trafik canavarı olmayın, hatasız şoför olun!, kültürümüze sahip çıkalım… Özellikle gençlerimize eğilmeliyiz, onlara kulak vermeliyiz, yerine göre uyarmalıyız iyiye teşvik etmeliyiz, önce yanlışı değil doğruyu öğrenmelerini sağlamalıyız ki .. Bu çok önemli yanlışı öğrenen kişi doğruyu bilemez, hatta doğrudan uzaklaşmış olur . Önce doğruyu öğrenmek, öğretmek gerekir .

Ne yazıkki şehrimizde pencereye çıkmaya korkar olduk diyenlerin sayısı gün geçtikçe artmakta.Küfür duymak istemiyoruz, kavga görmek istemiyoruz, uygun olmayan davranışlarla karşılaşmak istemiyoruz… Araçlarını kaldırıma park edenler,ters park edenler,trafik levhası tanımayanlar, vara yoğa korna çalanlar vs…

Yozlaşmaya dur diyelim. Ahklaki çöküşe dur diyelim.

Bizim şehrimizin ileri gelenlerinden, güvenilenlerinden, yetkililerinden, sevilenlerinden beklentiler yeni kampanyalar..

Cezalandırmak kolaydır ama geçici bir çözümdür hatta bazı durumlarda çözüm olmaktan uzaktır.Kalıcı çözümler üretilmeli,toplum bilinçlendirilmelidir diyorum, halktan bir ses olarak.

Duyarsız kaldığımız her problem büyümekte ve bugün olmazsa dahi yarın ayağımıza dolaşmaktadır.

Sorunsuz, problemi az olan günler dileğiyle,olumlu kampanyaların Türkiye genelindede yapılması temennilerimle..

Saygılar…
Erdal YAVUZ
04.03.2010