Samsun’da yerel basın olmak

Yerel muhalif basın… yayına başladığı andan itibaren adından söz ettirmesini bilen ortakadalet.com haber sitesi, acaba adından söz ettirmek için mi her şeye muhalif…. ya da birilerine göre herşeye! kimilerine göre ise doğru konulara ironik yaklaşım. Zaman gösterecek, tutarlı devam ederlerse yollarına, saygı görecek, eğer bir çok gazetecinin yaptığı gibi yaparsa yani arabası hızlı gidenin peşine takılırsa bu haber sitesininde onlardan farkı kalmaz.

Eğer hiçbir şeye muhalif değilseniz haber sitesi değil bir rehber sitesi niteliğinde bilgi paylaşımı yapabilirsiniz. Habercilik te, gazetecilik te de muhalif tavırlar vardır…olmalıdır da…ölçülülük ilkesinden sapmadan. Ama şu bir gerçek ki ”ortakadalet” haber sitesi internet üzerindenSamsun’da hızlı ve farklı bir giriş yaptı.Sanal alemin gerçekliliğinin etkisine dumanı üstünde taze örneği oldu site. İşte bu yüzden çok severim ”sosyal medya” da denen bu alemi. Nice cevherler var imkansızlıktan çıkamaz ortaya, internet ise fırsatlar ülkesidir bir nevi. değerlendirebilene tabii..

Bir ülkede basının önemi çok büyüktür, yerel basının ise daha büyük. Ulusal basın her yerde her habere yetişemez, yetişse de doyurucu olamaz okuyucuların talebine tam olarak cevap veremez,işte o zaman gbilgi, haber ve olaylarla ilgili yorumları yerel medya devreye girerek, okuyucularına aktarmaya çalışır.Doğru haberi yayınlayarak, doğru yorumlar yaparak okuyucuları aydınlatmak asli görevidir.

Özüne hizmet eden bir basın zihniyeti gerekliliği olduğu halde, bürokrasi ve siyasilerin yerel medyadan,medyanında bürokrasi ve siyasilerden beklentisinin farklı olduğunu görmekteyiz.bürokrasi ve siyasilerin bazıları istiyorlarki yapılan haberler yazılar hep övgü dolu olsun kendi lehlerine olsun, hatta basının içindeki çürük elmalar da öyle, kimse kendilerini eleştirmesin istiyorlar… Özeleştiriye o kadar kapalı bir toplumuz ki. ” Eğer eleştirilmek istemiyorsan; bir şey yapma, bir şey söyleme, bir şey olma!” diyor ressam. Daha ne diyelim, ”bir şey olmak” ya da olduğun yeri doldurmak için, köşe bucak kaçmayalım eleştiriden.

Halkımıza da görev düşüyor, tabiki doğru yazan ile yanlış yazanı ayırt etmek ve ona göre tepki göstermek etkili olacaktır…hizmet üretmek için çabalayan ile menfat için kendini paralayanları ayırt etmek gerek..yalakaları toplumdan temizlemedikçe, makamları işgal eden faydasız kişileri, yanlışlıkları eleştirmekten çekinirsek gelişmiş bir toplum olduğumuzu sadece dost muhabbetlerinde terapi niyetine konuşuruz, kendimizi kandırmaktan öteye gidemeyiz.Ayrıca yalan yanlış haber, kişilik haklarını hiçe sayarak rencide eden basın kuruluşlarına da ilgili mercilerin gerekli yasal prosedürleri uygulamaları gerekmektedir. Haber alma hakkının kısıtlanmaması, doğru ve seviyeli haberler yapılması tabiki dileğimizdir.Unutmamalıyız ki adalet herkes için gereklidir bugün değilse bir gün mutlaka….

Saygılarımla adaletli günler dilerim..
Erdal YAVUZ
31.01.2012