Samsunspor lige hazır…

Samsunspor ilk defa ciddi bir sınav verdi ve başarılı da oldu. Takviyelerle birlikte oyuncu kadrosu oldukça zenginleşti. Oyuna iyi başlayan Samsunspor korkmadan oyunu çirkinleştirmeden müthiş bir drenç göstererek açık oynadı. Takımın en iyisi kaleci Ahmet olurken savunmanın göbeğindeki Kemal’in başarılı hamleleri Fenerbahçe takımına gol şansı vermedi.Merkezde oynayan Kemal –Kenan ikilisi uyum içinde iyi müthiş mücadele etti. Genele baktığımızda ilk yarı takım oyunu ve takım savunması iyiydi. Samsunspor ilk yarı sisteme(4:4:2 ) bağlı oynadığından müthiş bir drenç gösterdi.

Savunmanın önde olması orta alanı kalabalıklaştırdı. Fenerbahçe’ye fazla oyun alanı bırakmadı. Zamanında ve etkili presle de rakibin hızını kesti. Fizik gücün dışında Fenerbahçe pek varlık gösteremedi. Takımın geneli hareketli olunca takım oyununu oynamak zor olmadı.

Ancak ikinci yarı değişiklikler olunca oyun kurgusu bozuldu. Sağ kanatta sıkıntılar yaşandı. Musa’nın tarafından Santos çok fazla ileri çıktı. Fener takımı burayı iyi kullandı. Beklerin arasına atılan toplara önlem alınamayınca pozisyonlar verildi. Ancak kaleci Ahmet geçit vermedi. Bunlara rağmen Samsunspor’un takım kalitesi ve mücadele gücü oldukça yüksekti. Özellikle ilk yarı Fener takımına göre daha baskıcı bir oyun sergiledi. Top kayıplarında yada Fenerbahçe’nin ataklarında alanı daraltıp yüksek pres yapmaları, oyun disiplininden kopmamaları,  tempoyu düşürmemeleri, hücum bölgesindeki hareketlilikleri Samsunspor’u n kalitesini ortaya çıkardı. Ne yalan söyleyeyim ilk defa Samsunspor’u takım bütünlüğü içinde seyrettim.

Ancak ikinci yarı orta sahayı Fenerbahçe’ye teslim ettiler ki, bu da oyunun kendi alanlarında oynanmasına neden oldu. Bununda fizik kaliteden kaynaklandığını söylersek daha doğru söylemiş oluruz.

Sonuç olarak bu oyuncu grubu şampiyon olmaya en yakın grup olduğunu gösterdi.Yeter ki Kalpar hoca  sezonun ilk yarısındaki hataları yapmasın!!Eğer Kalpar hoca bu oyuncu grubunun içinden doğru kadro yapar,takım içi   rotasyonları  doğru uygular, iletişim zorluğu çekmeden motivasyon verebilirse Samsunspor hedefine ulaşacaktır.

Çünkü 20 trilyon harcansa bu desteği bulmak zordur. Samsunspor’un enerjisine, taraftarın enerjisine, yöneticinin, siyasetçilerin enerjilerine hocanın da ayak uydurması kaçınılmaz olmuştur.

Yani takımda çıkanlarla girenler arasında pek fark kalmadı. Artık bundan sonra sevk idarede hocanın parmağını görmek son derece önemli olacaktır. Bizler de bu parmağı görmek istiyoruz.

Fedayi AKSOY

16.01.2011