SKOR YANILTMASIN!!!

Samsunspor ligin dibine demir atmış sanki düşmeyi kabullenmiş Diyarbakırspor karşısında tatmin etmeyen bir oyunla galip geldi. Ancak moral ve puan açısından müthiş oldu.


Maça baktığımızda; Samsunspor iyi bir saha dağılımı ile başladı. 30.dakikaya kadar Diyarbakırspor’a üstünlüğünü kurup her an gol yapacak kıvamı yakaladı. Savunmayı ilerde kurup orta sahayı derinliğine çok çabuk geçerek Zenke ve Savaş’ı pozisyona soktu ve bir, iki derken üç oldu. Diyarbakırspor sanki yenmeye gelmiş gibi gücüne bakmadan hücum oynamada ısrar etti.
 
Sonra Diyarbakırspor’un şuursuz saldırıları karşısında kazanılan toplarla oyun kendiliğinden kontratağa dönüştü ama Samsunspor’un uç oyuncuları gerek beceriksizlilten gerekse lakayıtlıktan dolayı yararlanamadı.
 
Savunmanın çıkışlarında Hakan Bayraktar rolü vardı. İlk yarı itibarıyla geçen hafta olduğu gibi sorumluluk alarak takımın pas trafiğini yaptı ve yönlendirdi. Zenke’ye attığı akıl ve beceri dolu final pası gol oldu. Topun havadan oynanmasını engelledi. İkinci yarıda zorunlu değişiklik olunca orta sahanın balansı bozuldu. Murat dengeyi kurmaya çalışsada oyunun konsantrasyonu kayboldu.
 
Gollere kadar vasat oynayan Samsunspor 3-0 sonrası galip takım gibi oynamadı.
Acelecilik, panik ve bencillik başladı. Vasat olan oyun düzeni kayboldu. Savaş bencilleşti ve durdu, Aziz ve Agbetu topsuz oyunda olmayıp devamlı topun gelmesini bekledi
bal yapmaz arıyı oynadı. 
Kalpar hocanın iyi niyetle Cenk değişikliği takımın balansını bozdu. Zenke unutulup toplar Cenk’e atıldı hücumlar başlamadan bitti. Cenk’in de artık kendine çeki düzen vermesinin gerektiği aksi takdirde takımda yer bulamayacağı açıkça göründü.
İkinci yarının büyük bölümü Samsunspor yarı alanında geçti.Diyarbakır ikinci yarı daha diri ve ataktı.Samsunspor’u sahasına hapsedip yaklaşık üç-dört net pozisyon buldu.
Sonuç olarak alınan bu galibiyet yarayı sarmıştır. Geleceğe puan ve motivasyon olarak iyi yansımıştır. Ama sistem ve oyun olarak üzerinde durulması gereken eksiklikler var.
.
 
Örneğin Savunma Diyarbakır gibi zayıf bir ekibe maç boyu yalşaşık 5-6 poizsyon verdi.
Sağ ve sol kulvarlarda sıkıntı yaşanıyor. Aziz ve Agbetu beklerine yardım etmiyor, topa gitmiyor, rakiplerini kerhen karşılıyor, topsuz oynamıyor. Öyleki Diyarbakırspor’un iki kenar oyuncusu iyi olsaydı durum farklı olabilirdi.
Söylemeden geçemeyeceğim, Hüseyin hocanın kenardaki panik hali heyecanan olsa gerek, hem iyi görünmüyor hemde oyunculara olumsuz yansıyor. 
Ayrıca uyarmak isterim ki Diyarbakırspor’un dirençsizliği Samsunspor açısından ölçü olmamalıdır
Alınan galibiyetten dolayı oyuncuları ve teknik heyeti kutlar Mesin İdman Yurdu maçında başarılar dilerim.

Fedayi AKSOY

31.10.2010