Taktik Savaşı Sağlam’ın…!

Taktik savaşı niteliğinde geçen maçı Samsunspor’un bir anlık dalgınlığından yararlanan Mersin İdman Yurdu kazandı. Golde Ahmet Şahin’in ve Adem’in büyük hatası vardı. Duran toptan Mehmet Polat kendini unutturup Samsunspor’u vurdu.Maça baktığımızda: Erken gelen gol Samsunspor’da riski, oyunda da tempoyu yükseltti.

Samsunspor’un hücumcuları Zenke ve Bily’yi iki güçlü stoperle kilitleyen, özellikle Zenke’nin Jozep’ten kurtulduğu anlarda Mehmet Polat ile balansı sağlayan Mersin İdman Yurdu takımı, üçlü savunma oynamasına rağmen Samsunspor’a pozisyon vermedi.

 

Hücumda Zenke ve Bliy’i iyi kontrol eden Mersin savunması her Samsunspor atağında göbek kısmını kalabalık tutup kazandığı toplarla da kenar ataklar yaptı.

 

Orta saha da da oyun kurucu Hakan ve Murat’ın oynama alanlarını daraltıp presle baskılamaları Samsunspor’u zayıflattı.

 

İlk yarıda rakibinin taktiğine cevap veremeyen Samsunspor derinliğine oynayarak iki santraforla gol araması Mersin İdman Yurdu takımının ekmeğine yağ sürdü.

İki santrafor ile oynayıp kenarlar kullanılmayacaksa Bliy daha erken çıkmalıydı.

O zaman Zenke tek başına rakip kaleye daha kolay gidebilirdi… Nitekim Bily oyundan alındığında bu durum kendini gösterdi. Riskli de olsa gol çabaları arttı.

Nurullah Sağlam o kadar garanti oynadı ki, Samsunspor’un kontra oynamamasına rağmen, ona bile önlem almış gözüktü.

 

Öyle ki Zenke’yi Jozep ile markaj altına alması, ortada Hakan ve Murat’ın oyun alanlarını daraltıp pres ile oyun kurmalarını engellemesi,  Samsunspor’un Zenke ve Bliy’e savunmasının arasına -arkasına atılacak paslara imkân vermemesi ve de oyunu kantlardan oynaması Mersin İdmanyurdu’unu Samsunspor karşısında az da olsa öne çıkaran taktik unsurlar oldu.

 

Zenke bundan dolayı bireysel de olsa müthiş çabasına rağmen pozisyona giremedi.

Ancak Samsunspor istekli arzuluydu. İyi bir drenç gösterdi. İlk dakikadaki konsantrasyon kaybından dolayı yediği golle yenildi. Samsunspor’da öne çıkan isimler ise Kemal, Murat, golde hatası olmasına rağmen Adem ve Zenke’ydi. Ahmet ise çok kötü bir maç oynadı.

 

Sonuç itibarıyla taktik savaşı diye adlandırdığımız bu maçı Nurullah Sağlam kazanmış olsa da telafisi olan bir maçtır. Endişeye de gerek yoktur.

Altını çizmeliyim ki bu ligde nokta transferleri yapan tek takım Mersin İdman Yurdu’dur. Kadrosuna 11 yeni oyuncu katmıştır. Bunların hemen hepsi banko oynamaktadır.

 Dip not: Bundan sonra Samsunspor her maça olağanüstü yoğunlaşıp kazanarak altından kalkmasını bilmelidir.

Fedayi AKSOY

06.02.2011