Yerelimiz ulusal olsun

Dünyada yerel yayıncılık neredeyse ulusalla boy ölçüşmekte. Ülkemize bakıldığında yerel yayıncılığın yeri neresi,samsunda yerel yayıncılığın durumu nedir?

Ülkemizde gittikçe yerel yayıncılık başta tv sektörü olmakla beraber, çeşitlenerek artmaktadır.En etkili ve takibi süreklilik gösteren yayın organı televizyondur. Önde gelen ulusal kanallar illere ait haberlerini özet denecek seviyede vatandaşa aktarmaktadır. Oysaki halk, ili veya bölgesi ile ilgi gündemlerin detaylarını daha çok merak etmektedir. Ve bu detayları doğal olarak kendi yerel tv’sinden takip etmek ister. Hatta eğlencelik bir program seyretmek için dahi (eğer cazip gelecek kalitede ise ) ilinin kanalını tercih eder. Çünkü samsun iline ait yerel kanallarımızın izlenme oranı açıkcası sadece akşam haberleri saatinde tavan yapmaktadır. Oysaki gelişim isteğiyle bir değişime geçmenin zamanı gelmiştir.. Hatta Samsun merkezinde ve ilçelerini de ön plana alarak anketler yapılarak ilk adım atılabilir. Haber ajanslarının imkanları daha etkili kullanılabilir. Ve devamı tüm ekibin fikirleri irdelenerek, yönetim içi uygun eylemlerle getirilir. Ulusal kanalların kendi imkanlarına dahi gerek duymadan, ilimizle ilgili haberin kaynağı olarak yerel kanalımızın, tercih edilecek konumu sabitlenebilir.

Evet,yerel kanalların izlenme oranı, azımsanacak cinsten değil. Fakat gördüğü ilgi oranında içerikte, çeşitlilikte ilerleme gayreti de tatmin edici değil. Bu noktada imkanlar kadar,gelişim ve değişim olur denebilir.El hak; muhakkak!

Yerel kanallar içerisinde benzeri programların devir daim olması kanal değiştirme isteğini getiriyor. Haberlerin, programların daha anlaşılır ve düzgün bir içerikle sunulması her kesimin ilgisini attıracaktır. Tabiiki ilgiyi hemen hemen gün boyu üstüne çekmeyi başaran yerel kanallar mevcut. Görünen sayısal verilere göre; yerel tv’ler arasında Rize Çay tv,Kayseri Elif tv ve Bursa Olay tv oldukça iyi bir konumda. Muhakkak ki ekonomik etkenler ve ulusal yayınlarla yapılan işbirliği yayıncılık kalitelerini arttırmaktadır.

Kullanılabilecek potansiyelleri adına Samsun ibreyi çok yukarılara taşıyabilecek durumda.”En iyi yerel kanal” ödülünü de almaya uzak değil,”Türkçeyi en iyi kullanan yerel kanal” ünvanını da …

Umarım öncelikle daha güzel ve kaliteli projelerin üretilmesinin ardından, yurt dışında yerel kanalların itibarlı konumuna verilen destekler gibi, gerekli destekler de bulunur…

Sinem KAAN
30 Ekim 2009