ZENKE 2 – AKHİSAR 1

Temel amacı galibiyet olan Samsunspor Zenke ile kazandı. Oyuna Fenerbahçe motivasyonundan uzak başlayan Samsunspor ilk yarı Akhisarspor’u sadece seyretmekle yetindi.

Genele baktığımızda maçın ilk yarısında daha çok koşan, mücadele eden, topa daha çok sahip olan ve kazanmaya daha yakın bir Akhisarspor vardı sahada…

Akhisarspor ilk yarıda Samsunspor kalesinde birçok pozisyon yakaladı ancak değerlendiremedi.

İlk 45 dakikada  gol olmaz diye  düşündüğümüz anda  Zenke bir anda  rakiplerinin markajından fizik gücüyle sıyrılarak Samsunspor’a 44.dakikada golü getirdi..Devrenin böyle biteceği sanılırken  45.dakikada  santra ile birlikte Akhisarspor’un gölü geldi ve  devre

1-1 sonuçlandı.

İkinci yarıda Agbetu- Murat, 65.dakikada da Aziz –Ufuk değişikliğini yapan Samsunspor maçın geri kalan bölümünde daha etkili oldu. İyi oynamasa da Akhisarspor’un hızını keserek tempo yükseltip rakip kalede etkili pozisyonlar buldu.

Samsunspor’daki bu değişiklikler oyuna hareketlilik getirdi Hücum zenginliğini artırdı. İlk yarıdaki aksayan sağ ve sol kulvar baskınları önlenmiş oldu.

Top tutan, oyun kuran Anıl, Lima, Timuçin gibi oyuncularını çıkaran Akhisarspor adeta frene basarak kendi hızını kesip Samsunspor’un ekmeğine yağ sürmüş oldu.

Dolayısıyla oyunun ikinci yarısı daha çok Samsunspor takımının baskısı ile geçti.

Sonuç olarak maçın kazanılmasında Zenke ve ikinci yarıda oyuna giren özellikle Murat ve Ufuk’un önemli katkı vermeleri Samsunspor’u galibiyete taşıyan faktörler oldu.

Samsunspor ligin ikinci yarısının ilk maçında çekinerek geldiği Eğe deplasmanından 3 puanı Zenke’nin iki golü ile alarak iyi bir başlangıç yapmış oldu.

Fedayi AKSOY

23.01.2011